Klienci instytucji pozabankowych bardzo cenią sobie pożyczki na raty. Pomagają one w finansowaniu takich wydatków jak m.in. remont, wyjazd albo większe zakupy. Zanim potrzebne środki zasilą nasze konto, musimy prawidłowo wypełnić wniosek o pożyczkę.
Spis treści:
Pożyczka ratalna − zaplanuj jej spłatę
Nie zawsze pamiętamy o tym, że złożenie wniosku o pożyczkę online powinny poprzedzić przygotowania. Chodzi tu o dokładne zaplanowanie, o jaką kwotę możemy wnioskować. Na pewno przydatna będzie tu analiza naszych dochodów, jak również wydatków. Zestawiając takie dane, możemy jasno sprecyzować, ile pieniędzy nam potrzeba i jak długo zajmie nam ich oddanie. Warto pamiętać o dodatkowych kosztach, które zawsze towarzyszą pożyczkom na raty. Analiza budżetu i dokładna kalkulacja mogą być pomocne przy określeniu tego, jakie są nasze potrzeby i możliwości finansowe. Tego właśnie dotyczą podstawowe pytania, jakie powinniśmy sobie zadać wypełniając wniosek.
Zapoznaj się z ofertami różnych firm pożyczkowych
Gdy wnioskujemy o wsparcie finansowe, powinniśmy pamiętać o tym, że w sektorze pozabankowym funkcjonuje coraz więcej firm pożyczkowych. Wprowadzają one kolejne oferty, którym towarzyszą atrakcyjne sumy i możliwość elastycznej spłaty. Oznacza to, że mamy coraz szerszy dostęp do ciekawych propozycji. Poszukiwania wiarygodnego pożyczkodawcy są opłacalne, nawet jeśli zajmą nam dłuższą chwilę. Niezależnie od tego, czy chcemy wybrać pożyczkę ratalną czy chwilówkę, im więcej się dowiemy, tym lepiej. Dlatego powinniśmy dokładnie sprawdzać, co i na jakich warunkach możemy otrzymać. Dowiemy się też wiele o pakietach korzyści, które adresowane są do stałych klientów niektórych firm pożyczkowych.
Zanim wybierzesz, porównaj pożyczki
Niekiedy czujemy się zagubieni, widząc mnogość ofert i nawet znając nasze potrzeby i możliwości finansowe mamy problem z wyborem pożyczki. To bardzo częste w sytuacji, gdy przygotowujemy się do wypełnienia wniosku. Nic w tym dziwnego – przecież nie każdy z nas jest ekspertem w dziedzinie pożyczek. Dlatego warto szukać podpowiedzi w kwestii doboru najlepszej propozycji. Pomocne będą dla nas porównywarki pożyczek, które pozwalają na zestawianie interesujących nas produktów. Dzięki temu możemy bliżej przyjrzeć się ich parametrom i podjąć dokładnie przemyślaną decyzję. Na pewno dowiemy się, na co warto zwracać uwagę przy wyborze pożyczki ratalnej i jak pożyczać, żeby później nie żałować podjętej decyzji. Bez wątpienia, z tego powodu warto porównywać oferty pożyczek. Lepiej skorzystać z kompetentnego źródła i nie żałować kroków, które wykonaliśmy.
Sprawdź, czy spełniasz wszystkie wymagania pożyczkodawcy
Zanim rozpoczniemy wypełnianie formularza pożyczkowego, konieczne jest sprawdzenie, czy odpowiadamy wymogom, jakie określiła instytucja pozabankowa. Szczegóły na pewno są podane na jej stronie internetowej. Zazwyczaj wymagania dotyczą obywatelstwa i stałego adresu zamieszkania, górnej i dolnej granicy wieku oraz tego, czy posiadamy stałe źródło dochodów. Wszystko to służy potwierdzeniu, że stać nas na pożyczkę i jej spłata nie będzie zbyt problematyczna. Innym ważnym czynnikiem jest to, czy posiadamy zaległe płatności. Nie należy bagatelizować nawet niewielkich należności, które wciąż czekają na uregulowanie. Na pewno zauważy to potencjalny pożyczkodawca. Ewentualna odmowa może być dla nas korzystna, ponieważ unikniemy niepotrzebnych długów, których następstwa odczuwalibyśmy nawet przez lata.
Upewnij się, że podałeś właściwe dane
Wszyscy pożyczkobiorcy wiedza, że formalności, które towarzyszą składaniu wniosku, są ograniczone do minimum. Jednak nawet wtedy mogą zdarzyć się nam błędy. Możemy np. podać błędny nr dowodu tożsamości lub PESEL albo pomylić się przy uzupełnianiu informacji o dochodach. W takich sytuacjach nasz wniosek może być odrzucony, nawet gdy spełniamy wymogi pożyczkodawcy. Jednak nie powinniśmy się zniechęcać i niebawem ponownie złożyć aplikację, tym razem dbając o zachowanie poprawności danych. Możemy wtedy szukać innej oferty pożyczki w internecie czy w placówce, która nawet bardziej będzie odpowiadać naszym potrzebom. Dlatego negatywna odpowiedź nie powinna nas martwić. Niemniej jednak powinniśmy dokładnie sprawdzać podawane przez nas informacje, ponieważ może to prowadzić do kolejnych komplikacji. Wiele instytucji może dojść do wniosku, że jesteśmy nierzetelni, co zamknie nam pewne opcje finansowe, do których chcielibyśmy mieć dostęp.
Nie kłam na temat historii kredytowej
Częstym błędem, jaki popełniamy ubiegając się o pożyczkę jest podawanie fałszywych informacji. Obawiamy się, że firma pożyczkowa widząc, że już wcześniej korzystaliśmy z pożyczek pozabankowych, automatycznie odmówi udzielenia nam pożyczki. Dlatego nie brakuje osób, które mijają się z prawdą w nadziei, że pożyczkodawca nie zorientuje się, że został wprowadzony w błąd. Nic bardziej mylnego. Instytucje pozabankowe weryfikują swoich klientów w rejestrach dłużników. Mają wgląd w naszą historię kredytową, jednak jak się okazuje, nie zawsze działa to na naszą niekorzyść. Jeżeli posiadaliśmy zobowiązanie, które spłaciliśmy sumiennie, najprawdopodobniej będziemy mogli ubiegać się o następną pożyczkę na raty bez większych problemów. Pożyczkodawca widzi, że potrafimy podołać spłacie, a co za tym idzie, zasługujemy na zaufanie. To bardzo ważne, ponieważ tak samo jak nam, firmom pożyczkowym zależy na budowaniu pozytywnych relacji w oparciu o uczciwe postępowanie. Dlatego nie powinno nas dziwić to, że nie chcą podpisywać umowy z klientami, którzy podają nieprawdziwe informacje.
Zaakceptowano twój wniosek? Dokładnie przeczytaj umowę
Gdy firma pożyczkowa pozytywnie rozpatrzy naszą aplikację, pieniądze dość szybko wpłyną na konto. Zanim to nastąpi, musimy jeszcze podpisać umowę pożyczkową, w której zawarte są wszystkie informacje na temat naszego warunków zobowiązania. Zanim to zrobimy, powinniśmy dokładnie zapoznać się z jej treścią. Powinniśmy sprawdzić, czy raty są dopasowane tak, jak chcieliśmy i czy nie ma w niej informacji, które są nam nieznane. Treść umowy powinna być dla nas w pełni zrozumiała, w przeciwnym razie możemy dopatrywać się nierzetelnego postępowania. Wypełniając wniosek należy pamiętać, że warto brać pożyczki w sposób przemyślany. Trzeba to robić tylko wtedy, gdy wsparcie finansowe jest nam potrzebne i jesteśmy pewni, że podołamy spłacie. Warunki takiego zobowiązania powinny być dla nas jasne i zrozumiałe. W przeciwnym razem lepiej wstrzymać się ze składaniem formularza pożyczkowego.