Pożyczka na raty czy pożyczka od pracodawcy?

Wśród ciekawych rozwiązań pożyczkowych warto bliżej przyjrzeć się dwóm opcjom. Jedną z nich jest wsparcie finansowe od pracodawcy, które nie jest wynagrodzeniem. Chodzi tu o wygodną pożyczkę dla pracowników. Stanowi ona alternatywę dla tych, które spłacamy w systemie ratalnym na podstawie umowy z instytucją pozabankową. Obie propozycje brzmią zachęcająco, ale ostateczny wybór powinien zależeć od indywidualnej sytuacji pożyczkobiorcy.

Pożyczanie u pracodawcy wciąż jest popularne

Każdemu z nas może przytrafić się kryzys finansowy. Dotyczy to nawet osób, które posiadają stałe zatrudnienie. Niestety nie wszyscy pracownicy wiedzą o tym, że mogą ubiegać się o wsparcie w zakładzie pracy. Tymczasem okazuje się, że nasz szef może być wiarygodnym pożyczkodawcą,  który pomoże nam w trudnym momencie. Przy wielu zakładach pracy działają instytucje, które umożliwiają pożyczanie. Mowa tu o Pracowniczej Kasie Zapomogowo-Pożyczkowej, jak również Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Właśnie tam możemy zgłaszać się w momencie, gdy potrzebujemy dodatkowych środków. Oczywiście nie należy nadużywać takiej opcji, ma ona swoje ograniczenia. Ważne, żebyśmy pamiętali o terminowym spłacaniu pożyczki, jeśli chcemy zachować dobre relacje z przełożonym i współpracownikami.

Czy otrzymamy pożyczkę u pracodawcy?

Jeżeli nie chcemy lub nie możemy wziąć pożyczki ratalnej w instytucji pozabankowej, powinniśmy szukać innych opcji. Warto sprawdzać, czy przy naszym zakładzie pracy działa jakiś organ pomocniczy dla pracowników. Może nim być m.in. Pracownicza Kasa Zapomogowo-Pożyczkowa. Korzystając z możliwości, jakie nam daje, możemy liczyć na negocjacje warunków spłaty naszego zobowiązania. Mamy swój dochód potrzebny do wzięcia pożyczki pozabankowej, a to solidna podstawa, żeby wypłacić nam potrzebne pieniądze. Zespół, który nas zna, będzie w stanie dokładnie ocenić naszą sytuację w oparciu nie tylko o wniosek, który składamy np. w firmach pożyczkowych. Innym atutem takiej pożyczki jest to, że mogą z niej skorzystać nie tylko obecni pracownicy, lecz także niegdyś związani z zakładem emeryci i renciści. Wśród zalet tego rozwiązania warto wyszczególnić to, że wysokość pożyczki oraz warunki jej uzyskania zamieszczone są w statucie Pracowniczej Kasy Zapomogowo-Pożyczkowej. Dzięki temu z góry wiemy, jakie będziemy mieć możliwości.

Warto rozważyć pożyczkę ratalną

Niektórzy z nas wolą korzystać z innych opcji niż pożyczki pracownicze. Wtedy opłaca się wziąć pożyczkę online, którą spłacimy w systemie ratalnym. Dzięki niej unikniemy konieczności zadłużania się u szefa oraz ryzyka, które temu towarzyszy. Jeśli podpiszemy umowę ze sprawdzonym usługodawcą, pożyczki pozabankowe będą dla nas bezpieczne i nie narazimy się na kłopoty finansowe. Ich zaletą jest możliwość dogodnego wyboru sumy oraz terminu jej spłaty. Jeśli posiadamy zdolność kredytową, firma pożyczkowa powinna bez problemu udzielić nam takiego wsparcia. Jeśli sumiennie oddamy całą kwotę, dodatkowe koszty nie będą dla nas zbyt odczuwalne.

Portale pożyczkowe pomogą wybrać ofertę

Nie każdy z nas musi być ekspertem w dziedzinie finansów. Jednak zawsze powinniśmy wiedzieć, co brać pod uwagę decydując się na pożyczkę ratalną albo standardową chwilówkę.  Jeśli czujemy się mało kompetentni, możemy szukać podpowiedzi. Znajdziemy ją dzięki porównywarkom pożyczek, które pozwalają na zestawianie różnych ofert w celu wybrania tej najlepszej. Warto sprawdzać portale pożyczkowe, ponieważ znajdziemy tam cenne porady na temat różnego rodzaju usług instytucji pozabankowych, także tych mniej popularnych.

Każdy przypadek jest inny. Właśnie dlatego zarówno pożyczki od pracodawców, jak i pożyczki na raty w instytucjach pozabankowych mają swoich entuzjastów. Dobór oferty zależny jest od różnych czynników, dlatego nie powinniśmy ograniczać się do jednej opcji. Warto sprawdzić wszystkie możliwości i znaleźć najtańszą pożyczkę pozabankową, zanim podejmiemy ostateczną decyzję.