Pożyczki prywatne i społecznościowe a standardowe pożyczki ratalne

Klienci, którzy nie mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie standardowego kredytu, zwykle odwołują się do różnego rodzaju instytucji spoza sektora bankowego. Niektórzy decydują się również na skorzystanie z tzw. pożyczek prywatnych i społecznościowych. Trzeba jednak mieć świadomość, że takie rozwiązanie nie zawsze musi się okazać bezpieczne dla wnioskodawcy.

Pożyczki prywatne pod weksel – jak to działa? 

W ostatnich latach, dość dużą popularność zdobyły tzw. pożyczki prywatne. Nie są one udzielane przez oficjalne instytucje spoza sektora bankowego, a raczej przez osoby fizyczne, które zwykle nie mają zarejestrowanej działalności gospodarczej. Najczęściej, zabezpieczeniem takiego rodzaju należności jest weksel, zobowiązujący pożyczkobiorcę do spłaty określonej należności w danym terminie.

Działa on na podobnej zasadzie, co umowa cywilno-prawna, która również bywa wykorzystywana w przypadku pożyczek prywatnych. Chcąc otrzymać zobowiązanie, klient musi podać swoje podstawowe dane osobowe oraz potwierdzić datę zwrotu pieniędzy. W przypadku, w którym jedna ze stron chciałaby dochodzić swoich praw w sądzie, weksel także będzie wystarczającym potwierdzeniem transakcji.

Prywatni pożyczkodawcy zwykle nie wymagają od wnioskodawcy żadnego rodzaju przedpłat, ani zaświadczeń o dochodach. Na ogół nie sprawdzają również jego zdolności kredytowej w bazach dłużników, takich jak BIK i KRD. Pożyczkę na ogół mogą otrzymać nawet emeryci oraz osoby, które dopiero skończyły 18 lat. Z ofertami prywatnych pożyczek można się spotkać na takich serwisach ogłoszeniowych, jak np. OLX, czy Gumtree.

Pożyczki prywatne pod zastaw nieruchomości

Istnieją również nieoficjalne przedsiębiorstwa (tzn. nie figurujące w Rejestrze Firm Pożyczkowych, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego), które udzielają prywatnych pożyczek pod zastaw nieruchomości. Taki rodzaj zobowiązania można na ogół otrzymać na dużo większą kwotę, niż w przypadku pożyczek pod weksel lub umowę cywilno-prawną. Aby uzyskać należność, będziemy musieli podpisać stosowny akt notarialny.

W takim przypadku, weryfikację klienta stanowi jedynie potwierdzenie określonej wartości oraz stanu nieruchomości, którą wnioskodawca postanowił on zastawić. Trzeba jednak mieć świadomość, że zwykle nie można przekazać w zastaw każdego rodzaju nieruchomości. Pożyczkodawcy na ogół nie akceptują takich posesji, jak gospodarstwa rolne, młyny, pałace i zamki, kopalnie, piaskownie, czy żwirownie.

Pożyczki społecznościowe online – innowacja na rynku zobowiązań pozabankowych

Pożyczki społecznościowe również udzielane są prywatnie, jednak transakcje zawierane są w oparciu o różnego rodzaju serwisy internetowe. Dzięki specjalnie do tego przeznaczonym platformom, klient ma możliwość złożenia wniosku o pożyczkę na takich warunkach, jakie mu odpowiadają. Jeżeli znajdzie pożyczkodawcę, który będzie skłonny udzielić mu zobowiązania, będzie mógł z nim również ustalić wszelkie szczegóły dotyczące umowy, takie jak prowizja i oprocentowanie należności.

Ideą pożyczek społecznościowych jest właśnie elastyczność porozumienia między stronami. Ponadto, pożyczkobiorca może również przeanalizować najkorzystniejsze oferty samodzielnie. Jeżeli klient i pożyczkodawca dojdą do porozumienia w sprawie warunków porozumienia, zazwyczaj podpisują stosowną umowę cywilno-prawną (podobnie jak w przypadku standardowych pożyczek prywatnych).

Warto jednak pamiętać, że jeżeli będziemy chcieli skorzystać z usług serwisów, które pośredniczą w udzielaniu pożyczek społecznościowych, nasza zdolność kredytowa prawdopodobnie zostanie dokładnie zweryfikowana.

Standardowe pożyczki pozabankowe na raty – najbezpieczniejszy sposób uzyskania należności 

Jak widać, zarówno pożyczki prywatne, jak i społecznościowe z pewnością mają swoje zalety. Należy jednak pamiętać, że ich zaciąganie wiąże się z pewnym ryzykiem. Klient nie ma bowiem możliwości dokładnej weryfikacji swojego pożyczkodawcy, który niekoniecznie musi się okazać uczciwym kontrahentem.

Jeżeli chcemy mieć absolutną pewność, że nie zostaniemy w żaden sposób oszukani przez wierzyciela, należność lepiej zaciągnąć w instytucji, która tego rodzaju zobowiązania udziela profesjonalnie. Wszystkie rzetelne firmy, udzielające pozabankowych pożyczek online, widnieją bowiem we wspomnianym Rejestrze Firm Pożyczkowych. Klient ma zatem możliwość dokładnego zweryfikowania pożyczkodawcy.

Proces uzyskania należności w instytucji spoza sektora bankowego jest też zwykle dużo szybszy, niż ma to miejsce w przypadku pożyczek prywatnych i społecznościowych. Pożyczkobiorca może ominąć bowiem konieczność fizycznego podpisania umowy cywilno-prawnej lub weksla. Weryfikacja klienta może odbyć się na dwa sposoby. Pierwszy z nich to standardowy przelew weryfikacyjny na kwotę 1 zł lub grosza. Jeżeli mamy konto w tym samym banku, co pożyczkodawca, cały proces zaciągnięcia pożyczki zajmuje zaledwie kilkanaście minut. 

Część firm pożyczkowych umożliwia również weryfikację tożsamości wnioskodawcy za pomocą kuriera, który ustali nasze personalia w oparciu o informacje z dowodu osobistego. Jest to niezwykle bezpieczny sposób sprawdzenia danych pożyczkobiorcy – umowę o zobowiązanie podpisujemy bowiem z pracownikiem firmy kurierskiej. Dzięki temu, klient ma m. in. możliwość dokładnego przestudiowania wszelkich dokumentów, potrzebnych do zaciągnięcia należności.