Zdolność kredytowa ma decydujący wpływ na każde nasze zobowiązanie. To właśnie na nią zwracają uwagę zarówno banki, jak i instytucje pozabankowe w trakcie analizy naszego wniosku o kredyt bądź pożyczkę. Tymczasem większość Polaków, choć słyszała zapewne to pojęcie, nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, o co konkretnie chodzi.
Zdolność kredytowa definicja
Między pożyczką, a kredytem jest kilka różnic. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj zobowiązania wiąże się z pojęciem zdolności kredytowej. Czym ona jest? Chodzi tu o wskaźnik ryzyka, jakie wiąże się z udzieleniem klientowi zobowiązania zarówno przez bank, jak i firmę pożyczkową. Każda instytucja finansowa ma własny sposób jej badania, można jednak wyróżnić pewne wspólne elementy. Przede wszystkim pod uwagę brana jest nasza historia kredytowa (jak radziliśmy sobie z regulowaniem dotychczasowych zobowiązań) oraz wysokość wynagrodzenia. Czasem wpływ na naszą historię kredytową ma np. wiek bądź liczba osób w rodzinie. To właśnie analiza takich czynników decyduje o maksymalnej kwocie, którą przyzna nam pożyczkodawca.
Jak sprawdzić naszą zdolność kredytową?
Powszechnie wiadomo, że pożyczka ratalna pozwala sfinansować większe wydatki. Jednak przed ubieganiem się o nią, warto przeprowadzić analizę swojej zdolności kredytowej, aby upewnić się, czy nasz budżet wytrzyma takie obciążenie i czy na pewno zostanie przyznane nam zobowiązanie, na których nam zależy. W tym celu należy zestawić uzyskiwany dochód z kosztem utrzymania domu oraz samochodu, ze spłatą rat już zaciągniętych należności oraz z wydatkami poniesionymi na konsumpcję i wszelkimi innymi odpływami gotówki. Jeśli bilans naszego budżetu wyjdzie na plus i posiadamy pozytywną historię kredytową, to z pewnością nie musimy obawiać się odmowy przyznania pożyczki bądź kredytu.
Jeśli jednak spotka nas odmowa lub dostaniemy niższą kwotę pożyczki, należy poprawić swoją zdolność kredytową. To powinno rozwiązać problem, a my będziemy mogli cieszyć się z otrzymania pełnej sumy pieniędzy. Z wysokością zaciąganego zobowiązania zawsze należy uważać – łatwo się pożycza, lecz oddaje o wiele trudniej. W rezultacie możemy mieć problem ze spłatą pożyczki, a to niesie ze sobą poważne konsekwencje, m. in. spiralę zadłużenia, z której ciężko nam będzie później wyjść. Jeśli już chcemy zdecydować się na wysoką kwotę zobowiązania, warto wziąć pod uwagę długi termin spłaty – ma wiele zalet.