Wcześniejsza spłata kredytu – czy możemy oddać pożyczkę przed czasem?

Chciałbyś wcześniej spłacić pożyczkę? Nic trudnego! Wcześniejsza spłata kredytu jest możliwa zarówno w bankach, jak i instytucjach pożyczkowych. Pamiętaj jednak o dodatkowych opłatach, jakie mogą zostać na ciebie nałożone podczas tej czynności.

Wcześniejsza spłata kredytu – czy jest możliwa?

Każdy kto wnioskuje o kredyt bankowy lub pożyczkę, powinien być świadomy swoich praw i obowiązków. Do tych pierwszych należy przede wszystkim możliwość wcześniejszej spłaty kredytu. Wiedza ta jest bardzo istotna. Pozwala zaoszczędzić pieniądze, które pierwotnie przeznaczylibyśmy na opłaty związane z dalszym okresem kredytowania.

Warto jednak pamiętać, że pożyczkodawca może nałożyć na nas obowiązek zapłaty za możliwość wcześniejszej spłaty zadłużenia. Dobrze jest więc wiedzieć o wszelkich kosztach związanych z pożyczką jeszcze przed podpisaniem umowy z pożyczkodawcą. Przyda się to szczególnie wtedy, gdy mając już ostatnie raty do spłacenia chcemy je uregulować jednorazowo. Dodatkowe koszty to ostatnia rzecz, jaką chcielibyśmy w tym czasie uzyskać.

Spłaciłem pożyczkę przed czasem – czy zostaną mi zwrócone odsetki?

Spłacenie pożyczki przed czasem niesie przede wszystkim ulgę. Pozbycie się ciążącego na barkach zadłużenia pozwoli na sprawniejsze zarządzanie pieniędzmi, być może również na kupno wszelkich zachcianek. Należy pamiętać, że wnioskując o pożyczkę zwykle musimy ponieść różne dodatkowe koszty. Jeśli uda nam się spłacić pożyczkę przed jej terminem, część opłat powinna zostać nam zwrócona. Skąd to wynika?

Obowiązek rozliczenia się pożyczkodawcy z pożyczkobiorcą związany jest z zapisem w Ustawie o kredycie konsumenckim. Zgodnie z nim firma pożyczkowa powinna zwrócić klientowi część kosztów związanych z odsetkami, a dokładniej tych za okres kredytowania, którego nie wykorzystał. Skoro okres ten ulega skróceniu, bank czy pożyczkodawca powinien obniżyć koszt zobowiązania.

Warto pamiętać także o tym, iż opłata przygotowawcza nigdy nie jest zwracana. Jest to zapłata za przygotowanie dokumentów do zawarcia umowy pożyczki, czyli za wykonanie jednorazowego zadania.

Jak powinna wyglądać wcześniejsza spłata kredytu?

Wcześniejszej spłaty kredytu możemy dokonać w każdej chwili. Ważne jest jednak, aby czynność tę poprzedzić konsultacją z naszym pożyczkodawcą. Dzięki rozmowie z konsultantem dowiemy się, jak będą wyglądały ostateczne koszty, które będziemy musieli ponieść. Ważnymi informacjami będą również te dotyczące wymaganych dokumentów czy podpisania aneksów. Jeśli już ustalimy z pożyczkodawcą termin spłaty zadłużenia oraz czas, w jakim należy tego dokonać, możemy przyszykować pieniądze.

Spłatę pożyczki możemy dokonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest wizyta w oddziale instytucji. Będzie to dobra opcja dla tych osób, które stronią od technologii lub po prostu nie posiadają konta bankowego. Gdy nie mamy konta w banku zwrotu pożyczki możemy dokonać również na poczcie. Zobowiązanie można również spłacić wykonując przelew bankowy na wskazane przez pożyczkodawcę konto. Jest to najczęściej wybierana metoda w przypadku pożyczek zaciągniętych przez internet.

Jakie korzyści niesie wcześniejsza spłata kredytu?

Zwykle wcześniejsza spłata kredytu niesie za sobą korzyści. Jedną z nich jest pozbycie się obowiązku odłożenia comiesięcznej kwoty na spłatę zadłużenia. Odciążenie domowego budżetu zostanie natychmiast zauważone. Dzięki wcześniejszej spłacie długu unikniemy ryzyka związanego z nieterminową spłatą, a tym samym wpisem w BIK. Pozwoli to zwiększyć naszą ocenę punktową, a w przyszłości bez problemu sięgnąć po kolejną pożyczkę.

Przedterminowa spłata pożyczki pozwoli nam także zaoszczędzić. Pieniądze, które miały towarzyszyć pożyczce w trakcie całego okresu kredytowania, zostaną nam zwrócone. Należy pamiętać, że wszelkich informacji dotyczących wysokości naszego aktualnego zadłużenia udzieli nam pożyczkodawca.