Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to oferta banków i firm działających online. W ramach niej możemy otrzymać dodatkową gotówkę do dowolnej dyspozycji. Należy pamiętać, aby kredyt odnawialny spłacać. Zrobimy to np. zasilając konto o wykorzystaną wcześniej kwotę przyznanego nam limitu. Jakie zalety ma odnawialna linia pożyczkowa i u kogo się ona nie sprawdzi?

Co to jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to jedna z ofert banków czy firm pożyczkowych udzielających np. szybkich pożyczek na raty do 10 000 zł na 24 miesiące. Kredyt odnawialny polega na tym, że dostajemy w użytkowanie określoną limitem i umową sumę pieniędzy. Możemy nią dysponować w dowolnym czasie. Musimy jednak pamiętać, aby po wykorzystaniu limitu ponownie zasilić konto. Pozwoli nam to na ponowne użycie pieniędzy z dodatkowej puli.

Na czym polega kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny daje nam możliwość korzystania z dodatkowej sumy pieniędzy za pomocą:

  • gotówki – pieniądze z konta możemy wybrać za pomocą karty przypisanej do naszego rachunku;
  • przelewu online – np. płacąc za zakupy lub inne usługi;
  • karty – bezdotykową płatność możemy zrealizować m.in. w stacjonarnych sklepach czy restauracjach.

Należy regularnie kontrolować przyznany nam limit pieniędzy, szczególnie jeśli na co dzień płacimy kartą. Odnawialny limit pożyczkowy przyznawany jest nam w oparciu o naszą zdolność kredytową, czyli możliwość wzięcia i terminowej spłaty kredytu. Szkoda byłoby ją pogorszyć zapominając o obowiązku ponownego zasilenia rachunku bankowego.

Zalety kredytu odnawialnego

Kredyt odnawialny posiada kilka zalet. Oto one:

  • dostęp do gotówki w dowolnym momencie;
  • dowolny cel kredytu;
  • samodzielne decydowanie o dacie comiesięcznej spłaty kwoty minimalnej;
  • odsetki wyłącznie od wykorzystanej kwoty;
  • wielokrotne korzystanie ze środków bez składania kolejnego wniosku o kredyt;
  • możliwość zwiększenia zadeklarowanej kwoty kredytu.

Należy pamiętać, że nie każdy powinien korzystać z kredytu odnawialnego. Osoby, które wykazały się negatywną historią kredytową i są niewypłacalne, nie powinny sięgać po tę opcję. Nieodpowiednie dysponowanie gotówką może sprawić, że wpadniemy w spiralę zadłużenia. Co więcej, bardzo szybko znajdziemy się w rejestrze dłużników.

Dla kogo odnawialna linia pożyczkowa?

Odnawialna linia pożyczkowa sprawdzi się u osób, które dużo podróżują. Gdy podczas wycieczki pojawi się niespodziewany wydatek, nie będziemy musieli się martwić, skąd wziąć gotówkę. Kredyt odnawialny to rozwiązanie również dla tych osób, które chcą mieć na koncie zapas środków finansowych bez sięgania po kredyt gotówkowy.

Pamiętajmy, że aby wnioskować o kredyt odnawialny, powinniśmy spełnić kilka wymagań narzuconych przez pożyczkodawcę. Odpowiedni wiek czy zdolność kredytowa to jedne z nich. Warto jeszcze przed złożeniem wniosku o otrzymanie takiego kredytu zastanowić się, czy rzeczywiście jest nam on potrzebny. Bardzo często jesteśmy w stanie sprostać naszym wydatkom dzięki pożyczce ratalnej wziętej bez wychodzenia z domu. Warto jedynie wiedzieć, jak dopasować wysokość jej rat aby ich spłata nie była odczuwalna dla naszego budżetu.