Rata balonowa jest ostatnią ratą kredytu. Cechuje ją to, że jest największa, ponieważ obejmuje zarówno kapitał, jak i pozostałe opłaty. W ratach wcześniejszych kredytobiorca spłaca wyłącznie odsetki. Zaletą raty balonowej są niskie raty na początku okresu kredytowania. Wadą jest wysokie RRSO i obowiązek wniesienia wkładu własnego.
Spis treści:
Rata balonowa – czyli jaka?
Rata balonowa to jedna z trzech dostępnych dla nas możliwości spłaty kredytu. Prócz niej na rynku finansowym dostępne są również:
- rata równa tzw. annuitetowa;
- rata malejąca.
Rata balonowa polega na spłacie jedynie odsetek kredytu przez prawie cały okres obowiązywania umowy. Ostatnia rata (rata balonowa) jest największa, ponieważ zawiera w sobie zarówno pozostałe do spłaty odsetki, jak i kapitał. Pamiętajmy, że rata balonowa nie dotyczy pożyczki online.
Kredyt z ratą balonową – cechy
Kredyt z ratą balonową wydaje się być korzystną opcją szczególnie dla tych osób, które zamierzają w niedalekiej przyszłości zmienić samochód na nowy. Warto jednak wiedzieć, że aby o taki kredyt wnioskować, należy wykazać pozytywną zdolność kredytową. Kredytodawca musi mieć pewność, że ma do czynienia z osobą rzetelną, której może pozwolić spłacać przez długi czas jedynie odsetki od kredytu. Poza tym kredytodawca wymaga wniesienia wkładu własnego w wysokości ok. 10 proc.
Kredyt z ratą balonową możemy wziąć na 3 do 5 lat. Sięgając po maksymalny okres spłaty kredytu ostatnia jego rata (rata balonowa), będzie wynosiła ok. 10-20 proc. pożyczonej przez nas kwoty. Przy wyborze krótszego okresu kredytu rata ta może sięgnąć nawet 50 proc. Bez względu na to, jaki czas spłaty kredytu wybierzemy, jego RRSO będzie wysokie.
Kredyt samochodowy z ratą balonową – wady i zalety
Rata balonowa dotyczy zakupu samochodu. Jakie wady i zalety posiada kredyt samochodowy z ratą balonową? Do zalet należy zaliczyć to, że na początku spłaty kredytu płacimy niskie raty. Warto podkreślić, że kończąc spłacać kredyt mamy możliwość wyboru jednej z trzech opcji:
- możemy oddać samochód dealerowi i wziąć kolejny, również z ratą balonową, która będzie tak samo wysoka;
- możemy zatrzymać samochód, a ratę balonową zapłacić w ratach;
- możemy zatrzymać samochód, a ratę balonową zapłacić gotówką.
Ważne – kredyt samochodowy z ratą balonową możemy ubezpieczyć.
Do wad kredytu balonowego należy zaliczyć wysoką ostatnią ratę oraz obowiązek obowiązek posiadania nienagannej historii kredytowej w BIG czy BIK. Minusami balonówki są także:
- wysokie RRSO;
- obowiązek posiadania wkładu własnego.
Nowy samochód na raty bez kredytu – skąd wziąć pieniądze?
Nie każdy może zdecydować się na kredyt ze względu na zdolność kredytową czy wysokość zarobków. Alternatywą dla kredytu samochodowego z ratą balonową może być pożyczka ratalna online. Sięgając po nią możemy pożyczyć wysoką kwotę pieniędzy nawet przy złej zdolności kredytowej. Pamiętajmy jednak, że wtedy będziemy musieli zgodzić się na dodatkowe zabezpieczenie gotówki np. w formie poręczyciela czy ubezpieczenia.
Co ważne, formalności w firmach pożyczkowych ograniczone są do minimum, dlatego pieniądze z pożyczki możemy mieć na swoim koncie nawet tego samego dnia. Aby podpisać umowę pożyczki na nowy samochód na raty nie musimy wychodzić z domu. Pamiętajmy jednak, aby przed złożeniem wniosku u danego pożyczkodawcy dokładnie go sprawdzić. Pomoże nam w tym porównywarka pożyczek online, która wskaże na najtańsze i najbardziej wiarygodne oferty.