Pożyczka w planach? Pamiętaj o RRSO

Jedną z wielu zasad odpowiedzialnego pożyczania jest uprzednie porównanie ofert różnych pożyczkodawców. Często pożyczki wydają się być takie same. Choć mają podobne parametry, to zazwyczaj różnią się między sobą dodatkowymi kosztami, które odczujemy w czasie spłaty. Jednakże porównywanie nie przyniesie zamierzonych efektów, jeśli nie będziemy wiedzieli, jakie aspekty brać pod uwagę.

Wyjaśnienie pojęcia RRSO

Skrót RRSO objaśnić można jako rzeczywistą roczną stopę oprocentowania, która powie nam, ile wynosi całkowity roczny koszt zobowiązania. RRSO jasno przedstawia klientom instytucji finansowych, z jakimi kosztami dodatkowymi będą musieli się zmierzyć, jeśli zaciągną określoną pożyczkę na raty. Dodatkowe koszty pożyczek to jedna z rzeczy, na które powinniśmy zwracać uwagę biorąc pożyczki ratalne.

Często w reklamach pożyczkodawcom przedstawione zostaje oprocentowanie nominalne, które nie jest aż tak istotne, jak wspomniane RRSO. Warto porównywać oferty pożyczek gotówkowych – robiąc to powinniśmy mieć na uwadze głównie RRSO i jego wysokość.

Czy warto samodzielnie obliczyć wartość RRSO?

Do wyliczenia RRSO służy specjalny wzór matematyczny. Jednak zastosowanie wzoru to nie wszystko – do takich wyliczeń potrzebna jest wiedza za zakresu aktualnej wartości pieniądza i znaczenia wszystkich innych parametrów pożyczki. Z tych kłopotliwych zadań wyręczą nas specjalnie opracowane kalkulatory RRSO, które na pewno sprawniej i dokładniej od nas określą interesujący nas wskaźnik. Jednakże warto wiedzieć co dokładnie składa się na RRSO i wpływa na jego wysokość. Oto podstawowe parametry, na podstawie których dokonuje się odpowiednich obliczeń:

  • Oprocentowanie pożyczki
  • Prowizja za udzielenie pożyczki
  • Dodatkowe koszty związane z pożyczką
  • Ubezpieczenie pożyczki
  • Wartość pieniądza w czasie, gdy zaciągane jest zobowiązanie

RRSO całkowitym kosztem pożyczki?

Wskaźnik RRSO jest bardzo ważny dla pożyczkobiorców. Nie oznacza to jednak, że tylko ten parametr pożyczki powinniśmy brać pod uwagę. Niskie RRSO swoją drogą, lecz ważny jest również harmonogram spłat. W firmach pożyczkowych proponowane są nam różne systemy spłaty – mowa tu ratach równych lub malejących. To od tego w dużej mierze zależy łączny koszt pożyczki. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z porównywarki pożyczek, która dokona szybkiej selekcji ofert i wybierze najkorzystniejszą. Najpewniejszym źródłem informacji, jeśli chcemy poznać dokładne koszty zobowiązania, będzie firma pożyczkowa, która zobligowana jest do tego, aby jak najjaśniej przedstawić nam zasady regulowania zobowiązania i dokładną kwotę, jaką zobowiążemy się spłacać. Jeśli oferta będzie nam odpowiadać, to pamiętajmy o małej, lecz istotnej rzeczy – weryfikacji pożyczkodawcy przed złożeniem podpisu na umowie.