Jak oszczędzać przy pożyczkach?

Wielu z nas od miesięcy bezskutecznie obiecuje sobie „odłożenie paru groszy” na niespodziewane wydatki. Niestety, nie jest to takie proste, pieniądze bowiem zawsze magicznym sposobem szybko się rozchodzą. Jak oszczędzać skutecznie i bez wielkich wyrzeczeń? Jest na to dobry sposób. Odkładać pieniądze możemy nawet wtedy, kiedy wzięliśmy pożyczkę.

Jak oszczędzać skutecznie?

Ekspert Sfery Finansów S.A. tłumaczy, że najlepiej jest zbudować sobie tzw. „poduszkę bezpieczeństwa”. Zakłada ona wpłacanie większej kwoty np. na poczet rachunku bądź raty pożyczki online na zasadzie założenia marginesu do opłacanych rachunków. Dzięki temu nawet chwilowe trudności z budżetem nie zburzą naszego spokoju. Będziemy mieć tzw. fundusz awaryjny, z którego skorzystamy, kiedy tylko zajdzie taka potrzeba, unikając spirali zadłużenia.

Jak dużo powinna wynosić poduszka finansowa? Zgodnie ze swoją definicją, musi zapewnić naszym finansom równowagę w kryzysowych sytuacjach. Dlatego poduszka bezpieczeństwa powinna mieć początkowo wysokość trzykrotności wydatków, jakie ponosimy każdego miesiąca. Kiedy już odłożymy taką kwotę, możemy dążyć do osiągnięcia 6-, a następnie 12-miesięcznego zabezpieczenia. Wówczas będziemy przygotowani na każdy nieprzewidziany wydatek. I już nie będziemy musieli się dowiadywać, czym różni się pożyczka od kredytu, ponieważ wysokie zobowiązania nie będą nam potrzebne.

Wpłacanie dodatkowych kwot w końcu przyniesie rezultaty

„Dla przykładu, jeżeli nasza rata wynosi 1000 złotych, wpłacajmy na rachunek bankowy 1100 zł.” – mówi Rafał Tomkowicz, prezes zarządu Sfery Finansów S.A. Postępowanie w ten sposób zaowocuje zbudowaniem sobie poduszki bezpieczeństwa, czyli uzyskaniem dodatkowej kwoty na poczet spłaty. Warto brać pożyczki ratalne, żeby później wykorzystać je do budowania funduszu awaryjnego. Postępując w taki sposób, w razie nieprzewidzianych kłopotów finansowych będziemy mieli zapas w postaci odłożonych pieniędzy. Odkładajmy tyle, ile jesteśmy w stanie, starając się nie korzystać z tych pieniędzy bez faktycznej potrzeby. Ponadto spłacając pożyczkę na czas, zbudujemy pozytywną zdolność kredytową oraz będziemy wiarygodni dla firm finansowych.

Zawsze dbaj o domowe finanse

Dbając o domowe finanse, nie będziemy musieli zaciągać pożyczek na opłacenie bieżących należności. Dodatkowe pieniądze będziemy mogli wykorzystać na weekendowy, rodzinny wyjazd albo na zakup nowego sprzętu do domu. Pamiętajmy, że pilnowanie wydatków jest szczególnie ważne, kiedy mamy na głowie dodatkowe zobowiązania. Poza normalnymi wydatkami bowiem czeka nas konieczność uregulowania nadprogramowych należności. Dlatego wcześniej dowiedzmy się, jak dopasować wysokość rat, abyśmy zawsze spłacali pożyczki na czas.