Co zrobić, kiedy wniosek o pożyczkę ratalną został odrzucony?

Składając wniosek o pożyczkę mamy nadzieję, że nasz aplikacja zostanie rozpatrzona pozytywnie. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Czasami pożyczkodawcy uznają, że nie spełniamy wszystkich warunków i nie mogą powierzyć nam pieniędzy. Taka sytuacja wymaga od nas podjęcia odpowiednich kroków.

Powody odrzucenia wniosku

Pożyczkodawcy mogą z różnych przyczyn odrzucić wniosek klienta starającego się o pożyczkę na raty. Przede wszystkim jest to brak zdolności kredytowej bądź wpis do jednego z rejestrów długów. Jeśli w przeszłości opóźnialiśmy się ze spłatami płatności albo całkowicie zrezygnowaliśmy z regulacji zobowiązania, możemy znajdować się w bazie BIK, ERIF, KRD czy InfoMonitor. To najczęściej całkowicie przekreśla nas z możliwości starania się o zastrzyk finansowy w jednej z instytucji działających na rynku pozabankowym.

Popraw swoją zdolność kredytową

Jeśli okaże się, że twój wniosek został odrzucony przez zbyt niską zdolność kredytową, możesz starać się ją poprawić. Jak to zrobić? Najlepiej byłoby znaleźć lepiej płatną posadę. Nie zawsze jednak jest to możliwe. W wielu przypadkach o wiele łatwiejsze okazuje się podjęcie dodatkowego zajęcia, które pozwoli dorzucić trochę grosza do comiesięcznego dochodu. Mogą to być np. sezonowe prace dorywcze, różnego rodzaju drobne naprawy w wolnym czasie czy innego rodzaju działania, w zależności od tego, jaki mamy zawód i co potrafimy robić. Kiedy mimo poszukiwań okaże się, że w taki sposób na pewno nie wpłyniesz pozytywnie na swoje możliwości kredytowe, nie musisz się poddawać. Możesz sobie pomóc spłacając zaległe zobowiązania.

Spłać zaległe zobowiązania

Nieuregulowane dotąd płatności, których termin już minął, również wpływają na naszą zdolność kredytową. W wielu przypadkach mogą być głównym powodem, dla którego instytucja pozabankowa nie udzieliła nam wsparcia. Aby temu zaradzić, należy zawsze spłacać pożyczki na czas. Kiedy nam się to nie uda, trzeba uregulować zaległe płatności tak szybko, jak będzie to możliwe. Najlepiej jest chociaż na jakiś czas zacisnąć pasa, zmniejszyć rachunki za prąd, dbając o wyłączanie nieużywanych sprzętów i zrezygnować z przyjemności, na jakie do tej pory zazwyczaj sobie pozwalaliśmy. Warto na kilka tygodni zrezygnować z atrakcji na mieście, ale uregulować długi i móc starać się o pożyczkę, której potrzebujemy.

Złóż wniosek w innej firmie pożyczkowej

Czasami po prostu nie spełniamy warunków konkretnej firmy pożyczkowej, np. nieodpowiedni wiek wpływa na przyznanie pożyczki, ale tak naprawdę nic nie możemy z tym zrobić. Pozostaje nam znaleźć inną ofertę pożyczki przez internet czy w placówce, która będzie dla nas korzystniejsza. W poszukiwaniach pomogą nam porównywarki pożyczek oraz rankingi pożyczkowe, które wskażą nam najlepsze oferty. Pamiętaj, aby nie decydować pochopnie, biorąc pożyczki ratalne. Należy dokładnie zapoznać się z warunkami propozycji składanych przez interesujących nas pożyczkodawców.