Pożyczka ratalna – czy mnie na to stać?

Z finansowymi problemami zawsze chcemy rozprawić się jak najszybciej, ponieważ nasz domowy budżet i potrzeby nie lubią czekać. Dobrym rozwiązaniem wydają się pożyczki ratalne, które w szybki i łatwy sposób mogą rozwiązać nasze kłopoty. Podpowiadamy co zrobić, aby mądrze pożyczać i szybko spłacać.

Pożyczanie, ale nie zadłużanie

W dzisiejszych czasach mało kogo stać na realizację swoich celów. Często musimy pożyczać, aby pozwolić sobie na wakacje, nowy samochód czy mieszkanie. W pożyczaniu nie ma nic złego, trzeba o tym pamiętać wypełniając wniosek o pożyczkę. W szczególnie trudnych sytuacjach dodatkowa gotówka z pożyczki może okazać się bardzo pomocna. Długów można uniknąć – wystarczy pożyczać z rozwagą.
Na co zwracać uwagę biorąc pożyczki ratalne? Najważniejsza jest wysokość pożyczanej kwoty, gdyż musi być ona dopasowana do możliwości naszego budżetu, które poznamy po jego analizie. Ustalenie liczby i wysokości rat jest równie istotne. Warto, abyśmy zwrócili uwagę na całkowite koszty pożyczki – pożyczkodawca ma obowiązek umieścić informacje o opłatach na swojej stronie.

Zdolność kredytowa

Jaką pożyczkę zaciągamy, decydujemy sami. Warto najpierw oszacować swoją zdolność kredytową, aby po czasie nie okazało się, że pożyczka w naszym przypadku była błędem. Aby upewnić się, że stać nas na pożyczkę, warto przeanalizować naszą sytuację finansową. Wystarczy w zwykłym arkuszu kalkulacyjnym stworzyć dwie kolumny: jedną z naszymi przychodami, a drugą z wydatkami, takimi jak opłata za media czy kwoty, które zazwyczaj wydajemy na zakupy spożywcze. W taki sposób dowiemy się, jaką sumę realnie jesteśmy w stanie przeznaczyć na spłatę długu. Podstawą przy obliczeniach jest przede wszystkim nasz stały dochód. Jeśli nasze comiesięczne dochody są regularne, to najlepszym rozwiązaniem będzie pożyczka na raty, która pomoże nam rozwiązać problemy finansowe bez przesadnego obciążania naszego budżetu.

Pożyczka ratalna zamiast kredytu

Bardzo popularnym produktem finansowym są pożyczki ratalne. Możliwość rozłożenia spłaty na części jest bardzo wygodna – owocuje to niewielkim obciążeniem naszego budżetu. O zaletach długiego terminu spłaty nie trzeba nikogo przekonywać – więcej czasu na uregulowanie zobowiązania pozwoli nam lepiej rozplanować wydatki. Pożyczka na raty to też idealne rozwiązanie dla osób, które nie potrzebują dużych kwot. Co więcej, nie mamy tu do czynienia z wieloma formalnościami, więc pieniądze uzyskujemy w łatwiejszy i szybszy sposób niż kredyt.

Jak nie wpaść w spiralę zadłużenia?

Spirala zadłużenia to poważne zagrożenie dla tych, którzy niezbyt dobrze potrafią zarządzać swoim budżetem. Jednak kłopoty finansowe zdarzają się każdemu, tylko nie wszyscy wiedzą, jak sobie z nimi radzić. Nierzadko bywa tak, że jedną pożyczkę spłacamy, zaciągając drugą. Nie jest to jednak najlepsza forma oszczędzania. Zatem w jaki sposób oszczędzić przy pożyczce? Najprostsze rozwiązania często bywają najlepsze – podobnie jest w tym przypadku. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nawet niewielkie oszczędności mogą pomóc naszym finansom. Drobne wyrzeczenia, które wcale nie muszą być długoterminowe, potrafią sprawnie podreperować naszą ekonomiczną sytuację. Pamiętajmy jednak, że decyzja o pożyczce powinna być przemyślana, a nasze finanse dokładnie przeanalizowane, abyśmy mogli systematycznie spłacać nasze zobowiązanie.