ERIF – kto może trafić do bazy dłużników?

Baza ERIF to spis płatności dokonanych przez osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa. Do rejestru możemy trafić mając minimalny dług w wysokości 200 zł. Wpis w ERIF niekorzystnie wpływa na wzięcie pożyczki, dlatego warto dbać o pozytywną historię kredytową. Wpis z rejestru dłużników ERIF można usunąć spłacając zadłużenie.

ERIF – czym jest i jakie dane gromadzi?

ERIF to rejestr gromadzący informacje dotyczące zadłużeń, które powstały u osób zalegających ze spłatą pożyczek w bankach czy firmach pożyczkowych. Do bazy ERIF mogą trafić także dłużnicy sektora budżetowego, firm multimedialnych czy telekomunikacyjnych. Wgląd w dane zawarte w ERIF mają zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy. Obie grupy mogą sprawdzić w bazie instytucje, z którymi na co dzień pracują.

Jak trafić do rejestru ERIF?

Rejestr dłużników ERIF jest równie istotny dla pożyczkodawców co KRD czy BIG InfoMonitor. Trafiają do niego konsumenci, których zadłużenie przekroczyło 200 zł oraz przedsiębiorstwa, które zadłużyły się na minimum 500 zł. Każda osoba zadłużona ma 60 dni za regulację płatności. Dopiero po upływie 2 miesięcy zostaje wpisana w rejestr.

Pamiętajmy, że każdy z nas ma możliwość sięgnięcia po raport dotyczący zadłużenia danej osoby czy firmy. Pozyskane w ten sposób dane pozwalają na ocenę wiarygodności oraz wypłacalności potencjalnego przedsiębiorstwa, w którym chcemy się zatrudnić.

Jak możemy pobrać taki raport? Wystarczy wejść na stronę internetową rejestru dłużników ERIF i wybrać odpowiednią zakładkę. Raz na 6 miesięcy pobranie takiego raportu jest zupełnie darmowe. Osoby, które czują potrzebę sprawdzania swojej zdolności kredytowej częściej (np. wtedy, gdy planują kupić mieszkanie), mogą zdecydować się na wykupienie stałego raportu. Kontrola przebiegu wydatków pozwoli na bezpieczne zadłużenie się.

Jak usunąć dane z rejestru dłużników ERIF?

Osoby posiadające wpis w dowolnym rejestrze dłużników z pewnością nie raz zastanawiały się, jak mogą go usunąć. W przypadku rejestru ERIF sprawa jest prosta. Kluczowa jest tutaj spłata zadłużenia. Gdy tylko tego dokonamy, osoba która wnioskowała o wpisanie nas w bazę ma obowiązek usunąć zapis o nas w ciągu kolejnych 14 dni. Choć baza ERIF uaktualnia się co tydzień, informacja o spłacie zadłużenia powinna pojawić się w systemie natychmiast. Jeśli nie stać nas na całkowitą spłatę zaległości, możemy dokonać jej w częściach. Wtedy w systemie pojawi się informacja o początkowym saldzie konta oraz kwocie, jaka pozostała do zapłaty.

Wpis w ERIF a wzięcie pożyczki

Bardzo ważna jest znajomość praw i obowiązków pożyczkodawcy. Jednym z obowiązków jest posiadanie pozytywnej historii kredytowej, aby móc wnioskować o kolejną pożyczkę na raty. Wpisy w rejestrach dłużników mogą nam tę czynność uniemożliwić, jednocześnie przekreślić marzenia. Pamiętajmy, że istnieją na rynku m.in. pożyczki bez baz. Jednak to, że pożyczkodawca nie przykłada w nich wagi do wpisów w rejestrach nie znaczy, że ich nie sprawdza. Gdy okaże się, że nasza zdolność kredytowa jest zaniżona poprzez zadłużenie, może być od nas wymagana zgoda na dodatkowe zabezpieczenie pożyczki.

Wśród najczęściej stosowanych zabezpieczeń wymienić można zastaw, poręczenie lub ubezpieczenie. W przypadku zastawienia pojazdu instytucja finansowa staje się jego współwłaścicielem na czas posiadania przez nas zadłużenia. Gdy uregulujemy płatność, pojazd wraca całkowicie w nasze posiadanie. Poręczenie pożyczki polega na potwierdzeniu przez osobę trzecią, że jesteśmy odpowiedzialnymi pożyczkobiorcami. Dodatkowo żyrant podpisując dokumenty zobowiązuje się do spłaty za nas pożyczki, jeśli my nie sprostamy temu zadaniu.

Ubezpieczenie pożyczki to dodatkowy wydatek. Jego koszt często doliczony jest do rat naszego kredytu. Istnieją jednak przypadki, kiedy kredytodawca wymaga zapłacenia za ubezpieczenie z góry. Polisa chroni zarówno naszych bliskich, jak i instytucję pożyczkową przed naszą niewypłacalnością. Jeśli w wyniku choroby, wypadku lub śmierci nie będziemy zdolni do pokrycia rat pożyczki, zostanie to uczynione z zebranych w ramach ubezpieczenia pieniędzy.