Problemy ze spłatą? Poznaj zasady negocjacji z pożyczkodawcą

Pożyczkodawca to pierwsza osoba, do której powinniśmy się zgłosić, jeśli zdarzą nam się kłopoty z regulowaniem rat pożyczek. Należy rozmawiać i negocjować. Na pozytywnym rozwiązaniu sytuacji zależy wszystkim – my jako pożyczkobiorcy chcemy uporać się z zadłużeniem, a firma pożyczkowa chce odzyskać swoje pieniądze. Jak postępować w takiej sytuacji?

Dokładne poznanie warunków umowy to podstawa

Do kłopotów ze spłatą pożyczki najlepiej nigdy nie dopuszczać. Warto się najpierw zastanowić, czy stać nas na pożyczkę, tak aby dodatkowe zobowiązanie nie stało się powodem problemów finansowych.

Aby regularnie spłacać pożyczki, należy wybrać taką ofertę, która będzie dopasowana do naszych możliwości finansowych. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z warunkami umowy i ocenić, czy będziemy w stanie je spełnić. Jeśli ustalimy już wszystkie szczegóły, pozostaje nam pamiętać, by zawsze spłacać pożyczki na czas.

Nie możesz spłacić pożyczki? Skontaktuj się z pożyczkodawcą

Przejściowe kłopoty ze stabilnością finansową miewa każdy z nas. Pożyczka ratalna może być ich rozwiązaniem, ale też powodem pogorszenia naszej sytuacji. Najważniejsze jest jednak, aby stawić czoło problemom i dążyć do jak najszybszego ich rozwiązania. Jeśli nasza równowaga się zachwieje, nie powinniśmy czekać, aż sprawa ucichnie czy rozwiąże się sama. Takie zachowanie może doprowadzić do poważnego problemu, jakim jest spirala zadłużenia. Przede wszystkim o naszych trudnościach powinniśmy poinformować firmę pożyczkową – możemy to zrobić telefonicznie, przez sieć bądź osobiście.

Do takiej rozmowy powinniśmy się sumiennie przygotować i jasno określić swoje potrzeby. Pamiętajmy, by nasze żądania nie były zbyt wygórowane, gdyż silniejszą stroną w negocjacjach jest pożyczkodawca. Do głosu nie powinniśmy dopuszczać też emocji, które nigdy nie są dobrym doradcą. Szczególnie jeśli chodzi o sprawy finansowe i związane z nimi negocjacje.

Współpraca z pożyczkodawcą to podstawa

Wypracowanie rozwiązania, które zadowoli obie strony nie jest prostym zadaniem, co nie znaczy, że niemożliwym. Gdy tylko będziemy w odpowiedni sposób negocjować z firmą pożyczkową, na pewno pomoże nam ona uwolnić się od finansowych kłopotów. Pożyczkodawcy również zależy na tym, by szybko odzyskać swoje pieniądze. Pamiętajmy jednak, że na wypracowaniu ugody sprawa się nie kończy. Jeśli ustalimy nowe warunki spłaty zobowiązania, musimy się z nich wywiązać. Inaczej zburzy to wypracowany konsensus.

Pożyczkodawca może zaproponować różne rozwiązania. Najbardziej prawdopodobne jest wydłużenie terminu spłaty, co jest równoznaczne ze zmniejszeniem rat, ale wiąże się z dodatkowymi kosztami, takimi jak nadprogramowe odsetki. W trudniejszych sytuacjach, kiedy nasze kłopoty ze spłatą nie dotyczą tylko jednej pożyczki online, możemy wnioskować o konsolidację długu. W efekcie takich działań mamy jedną, wspólną i niższą ratę, którą łatwiej uregulować.