Według danych ZUS, w marcu 2017 roku średnia emerytura w Polsce wynosiła zaledwie 1780 zł na rękę. Taka wysokość świadczenia jest często niewystarczająca, jeśli planujemy poważniejsze wydatki. Dla wielu starszych osób, które nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu, jedyną opcją pozostaje skorzystanie z pozabankowych instytucji pożyczkowych.
Spis treści:
Bankowy kredyt dla emeryta – tylko z pozytywną historią kredytową
Wiele instytucji z sektora bankowego ma w swojej ofercie atrakcyjne kredyty dla osób na emeryturze. Wbrew pozorom jednak, zaciągnięcie zobowiązania w banku nie jest tak proste, jak w przypadku firmy pożyczkowej.
Warto poznać różnice między pożyczką a kredytem. Niejednokrotnie bowiem będziemy mogli odnieść błędne wrażenie, że jeśli wnioskujemy o dodatkowe pieniądze w instytucji bankowej, będzie nam potrzebne jedynie zaświadczenie o stałych dochodach.
W rzeczywistości natomiast, aby otrzymać jakiekolwiek zobowiązanie kredytowe, wnioskodawca musi się wykazać pozytywną zdolnością kredytową. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż banki mają ustawowy obowiązek sprawdzenia swoich klientów w Biurze Informacji Kredytowej. Zdarza się również, że kredytobiorcy zostaną zweryfikowani także w innej bazie, takiej jak np. BIG InfoMonitor, czy ERIF.
Z tego względu, w sytuacji, w której emeryt może się wykazać stałym źródłem dochodu, jednak nie posiada żadnej historii kredytowej, najprawdopodobniej nie otrzyma on zobowiązania od banku.
Pożyczka dla emeryta bez BIK
W celu otrzymania pożyczki bez BIK, najlepszym wyjściem dla emeryta pozostaje zaciągnięcie chwilówki lub pożyczki na raty w firmie spoza sektora bankowego. Instytucje finansowe tego typu nie biorą pod uwagę naszej zdolności kredytowej w sposób tak restrykcyjny, jak banki.
Aby otrzymać zobowiązanie, wystarczy jedynie potwierdzić stałe dochody, regularnie pojawiające się na naszym koncie bankowym. Ponadto, firmy pożyczkowe mogą się nie zgodzić na udzielenie należności osobom, które figurują w rejestrach dłużników, takich jak np. KRD.
Wspomniane dochody mogą wynikać również z innych świadczeń, poza emerytalnymi. Z wzięciem pożyczki w instytucji pozabankowej zwykle nie mają również problemu renciści, a także osoby, które utrzymują się z różnego rodzaju zasiłków socjalnych bądź rodzinnych.
Jak wziąć pożyczkę na emeryturę?
Proces rejestracyjny w przypadku pożyczki dla emeryta nie różni się niczym od standardowego wniosku o zobowiązanie. Aby otrzymać należność, zwykle potrzebny jest jedynie dowód osobisty oraz podstawowe dane osobowe pożyczkobiorcy.
Zdecydowana większość firm udzielających pożyczek online umożliwia złożenie wniosku całkowicie drogą elektroniczną. Po wybraniu interesującej nas kwoty pożyczki ratalnej, a także okresu, w jakim zdecydujemy się spłacić zobowiązanie, zwykle wystarczy jedynie wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy. Należy w nim podać takie informacje, jak stały adres zamieszkania na terenie Polski, PESEL, numer (oraz serię) dowodu osobistego, a także dane kontaktowe (tzn. numer telefonu komórkowego oraz adres e-mail).
Następnym krokiem będzie dokładne sprawdzenie naszej tożsamości przez firmę pożyczkową. Najczęściej odbywa się to poprzez szybką opłatę weryfikacyjną na niewielką kwotę (od 1 grosza do złotówki). Niektóre firmy przeprowadzają również weryfikację przez kuriera, który przyjeżdża bezpośrednio do domu klienta z odpowiednią umową.
Pożyczka dla emeryta z poręczycielem
W życiu zdarzają się sytuacje, kiedy za pomocą pożyczki chcemy sfinansować większe wydatki. W przypadku, w którym nasza emerytura jest za niska, może się to okazać niemożliwe. Niewystarczające dochody mogą być bowiem podstawą do nieudzielenia nam zobowiązania przez instytucję finansową.
W takiej sytuacji, wiele osób decyduje się na znalezienie tzw. poręczyciela pożyczki. Po podpisaniu stosownej umowy, przejmuje on obowiązki wnioskodawcy i w razie potrzeby spłaca należność za niego. Żyrant, podobnie jak potencjalny pożyczkobiorca, również musi wykazać stałe źródło dochodów, które będzie stanowiło gwarant dla danej instytucji.