Czy możliwe jest wykreślenie z BIK po spłacie długu? Tak. Należy jednak zgłosić swojemu wierzycielowi, że uregulowaliśmy zaległą płatność. Możemy to zrobić przedstawiając mu wniosek o wykreślenie z BIK. Aktualizacja danych w systemie zajmuje ok. 7 dni. W jakich sytuacjach możliwe jest czyszczenie BIK?
Spis treści:
Wykreślenie z BIK po spłacie – warunki
Figurowanie w rejestrach dłużników może sprawić, że będziemy mieć problem z uzyskaniem kredytu czy pożyczki. Firmy telekomunikacyjne również mogą nie chcieć współpracować z osobami niewypłacalnymi, które zignorowały monity. Jeśli z różnych powodów w bazach dłużników pojawił się o nas wpis, warto postarać się o jego usunięcie. Wykreślenie z BIK może nastąpić np. po spłacie pożyczki online czy zobowiązań wobec innych firm usługowych.
Pamiętajmy jednak, że dane w Biurze Informacji Kredytowej nie aktualizują się od razu. Na czyszczenie BIK będziemy musieli poczekać około tydzień. Zanim jednak wierzyciel zgłosi z rejestrze regulację przez nas płatności, będziemy musieli przedstawić mu odpowiedni wniosek.
Wniosek o wykreślenie z BIK – wzór
Jeśli wiemy, że wpis w bazie BIK został zamieszczony bezpodstawnie lub jest już nieaktualny, możemy się od niego odwołać. Zrobimy to sporządzając specjalny dokument. Wniosek o wykreślenie z BIK powinien przede wszystkim wskazywać odbiorcę pisma. Nie będzie to pracownik rejestru dłużników. Dokument kierujemy do naszego wierzyciela, u którego dokonaliśmy całkowitej regulacji płatności.
We wniosku o wykreślenie z BIK powinny się również pojawić:
- nasze dane;
- powód, dla którego dane zawarte w BIK powinny zostać usunięte;
- numer umowy pożyczki oraz datę jej sporządzenia;
- dane podmiotu, który dokonał o nas wpisu.
Złożenie wniosku jest całkowicie darmowe. Na rozpatrzenie naszej prośby będziemy musieli poczekać przynajmniej tydzień. Jest to uzależnione od działania rejestrów dłużników oraz czasu, w jakim nasz pożyczkodawca przekaże informacje o spłacie długu pracownikom baz. Jeśli nasze dane zostaną zaktualizowane, nie będziemy musieli już szukać ofert pożyczek bez BIK. Warto poprosić wierzyciela o informację zwrotną dotyczącą załatwienia sprawy.
Kiedy możliwe jest czyszczenie BIK?
W sieci możemy znaleźć dużo informacji dotyczących czyszczenia BIK. Które z nich są prawdziwe? Samodzielne wykreślenie z BIK nie jest możliwe. Konsumenci rynku finansowego mogą jedynie sprawdzić informacje na swój temat zawarte w bazach. Ich aktualizacja może nastąpić tylko w wyjątkowych sytuacjach:
- jeśli dane o nas zawarte w rejestrze są błędne (po naszej interwencji zostaną one zaktualizowane lub usunięte, jeśli nie posiadamy zadłużenia);
- gdy minęło 5 lat od momentu, kiedy dane o nas trafiły do rejestru;
- gdy wycofaliśmy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych po tym, gdy spłaciliśmy w całości zadłużenie.
Jak sprawdzić siebie w BIK za darmo?
Zanim zdecydujemy się na kredyt lub pożyczkę, warto jest poznać swoją zdolność kredytową. To od niej w dużej mierze zależy, czy zostaną nam przyznane dodatkowe pieniądze. Pamiętajmy, że baza BIK gromadzi zarówno pozytywne, jak i negatywne informacje na nasz temat.
Aby poznać nasz scoring BIK, wystarczy pobrać specjalny raport. W celu wygenerowania raportu BIK należy wejść na stronę internetową rejestru, podać kilka danych i uiścić opłatę. Pojedynczy raport kosztuje 39 zł. Jeśli interesuje nas roczne zestawienie, zapłacimy 99 zł.
Pamiętajmy, że zdolność kredytową możemy obliczyć korzystając także ze specjalnych kalkulatorów. Znajdują się one na stronach internetowych wielu pożyczkodawców. Obliczeń możemy również dokonać samodzielnie. Wystarczy, że zestawimy przychody z wydatkami. Otrzymana kwota to pieniądze, które możemy przeznaczyć na ratę zobowiązania.
Jeśli nie mamy pewności, czy nasza zdolność kredytowa jest wystarczająca, aby sięgnąć po pożyczkę, warto skonsultować swoją sytuację finansową z pracownikiem wybranej firmy. On najlepiej dopasuje ofertę pożyczkową do naszych możliwości i oczekiwań.