Po jakim czasie przedawnia się dług?

Przedawnienie długu to anulowanie zadłużenia powstałego na koncie konsumenta. Po jakim czasie przedawnia się dług? Do niedawna było to aż 10 lat. Obecnie wystarczy tylko 6, aby zadłużenie zostało przeterminowane. Nie musimy przedstawiać także wniosku o przedawnienie długu przed sądem. To dzięki nowej ustawie o przedawnieniu długu.

Przedawnienie długu – czym jest?

Przedawnienie długu to przeterminowanie zaległości w spłacie zadłużenia. Może ono nastąpić w momencie, kiedy nie płaciliśmy rat pożyczki online i na naszym koncie pojawiło się zadłużenie, dodatkowo upłynął określony ustawą czas.

Pamiętajmy, że w momencie wpadnięcia w zadłużenie mamy kilka możliwości wyjścia z niego. Nie od razu pozostaje nam czekanie na przeterminowanie zadłużenia. Informując pożyczkodawcę o zastanej sytuacji możemy liczyć na wskazanie odpowiedniego do naszej sytuacji finansowej rozwiązania. Jednym z nich może być konsolidacja pożyczek czy przedłużenie terminu ich spłaty.

Po ilu latach przedawnia się dług?

Do mniej więcej połowy 2018 roku obowiązywały przepisy nakazujące dłużnikowi, który otrzymał wcześniej liczne wezwania do zapłaty, złożenie przed sądem odpowiedniego wniosku, który wskaże na przedawnienie długu konsumenta. Tym samym musiało upłynąć aż 10 lat, aby taka sytuacja mogła zaistnieć, a każde porozumienie z wierzycielem skutkowało naliczaniu lat przedawnienia od nowa.

Nowa ustawa o przedawnieniu długu – od kiedy?

Po ilu latach przedawnia się dług według nowych zasad? Od 9 lipca 2018 roku obowiązuje nowa ustawa o przedawnieniu długu. Zgodnie z nią dłużnik może liczyć na przedawnienie swojego długu już po upływie 6 lat. Musi jednak pamiętać, aby w tym czasie nie nie dochodzić ewentualnej zmiany warunków płatności za pożyczkę.

Zgodnie z nową ustawą o przedawnieniu długów to sąd, a nie konsument określa, czy dług został przedawniony. Jeśli tak, oddali powództwo. Musimy jednak pamiętać, że jeśli zostaliśmy wpisani do rejestrów dłużników, nadal tam pozostaniemy. Odnotowane zostają tam wszelkie transakcje, nie tylko te negatywne. Możemy jednak postarać się o zbudowanie swojej historii kredytowej od nowa poprawiając tym samym zdolność kredytową. Ta przyda nam się w przyszłości do wnioskowania o kolejną pożyczkę.

Wzór pisma o przedawnienie długu – jak napisać?

Kiedy już wiemy po jakim czasie przedawniają się długi, warto wiedzieć, jak stworzyć pismo dotyczące przedawnienia. Przede wszystkim powinniśmy określić dane, które powinny zostać w nim zawarte. Należą do nich:

  • informacje dotyczące naszej pożyczki czy kredytu;
  • dane dotyczące dłużnika i wierzyciela;
  • data zawarcia umowy pożyczki;
  • data terminu spłaty zadłużenia.

Wzór pisma o przedawnienie długu dostępny jest także online. Warto skorzystać z gotowego dokumentu i szybciej dopełnić wszelkich formalności.

Jak sprawdzić czy ktoś ma długi?

Bywa, że jesteśmy świadomi posiadania zadłużenia. Jak sprawdzić czy ktoś ma długi? Wystarczy, że pobierzemy specjalny raport BIK, z którego dowiemy się o wszelkich dokonanych przez nas transakcjach pieniężnych. Zostaną nam przekazane również informacje dotyczące tego, jak wysoki scoring bik posiadamy (przyda nam się w momencie, gdy będziemy chcieli wnioskować o kredyt bankowy czy pożyczkę).

Raport BIK powie nam także o tym, czy nie zostało odnotowane wzięcie pożyczki na nasze dane oraz czy nie zalegamy z żadną płatnością. Jeśli się okaże, że nieświadomie wpadliśmy w kłopoty, będziemy mogli szybko wyjaśnić sprawę.