Podatek od pożyczki – kiedy go zapłacimy?

Obowiązek zapłacenia podatku od pożyczki reguluje Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych. Jeśli pożyczamy od najbliższej rodziny, kwota zwolniona z podatku może sięgnąć 9 637 zł. Co się stanie, jeśli nie zgłosimy do Urzędu Skarbowego otrzymania większej pożyczki?

Podatek od pożyczki – kiedy powinniśmy go zapłacić?

Coraz częściej sięgamy po pożyczki online  – tak wynika z badania przeprowadzonego przez Biuro Informacji Kredytowej.  Dzieje się tak dlatego, ponieważ są one atrakcyjne i ogólnodostępne, poza tym nierzadko ratują nas z tarapatów. Jeśli korzystamy z asortymentu firm, które zajmują się udzielaniem pożyczek na co dzień, jesteśmy zwolnieni z obowiązku płacenia podatku. Przepis ten reguluje Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zupełnie inaczej dzieje się w przypadku pożyczek prywatnych. Podatek od pożyczki prywatnej wynosi 2 proc. podstawy, czyli kwoty, którą pożyczyliśmy. Musimy go zapłacić w odpowiednim urzędzie, inaczej spotka nas kara. Pamiętajmy, że podatkiem od PCC objęte są także: zawarcie umowy o dział spadku i umowy o zniesienie współwłasności, umowy sprzedaży i zamiany czy darowizny.

Kiedy nie muszę płacić podatku od pożyczki?

Istnieje sytuacja, w której możemy być zwolnieni z zapłaty podatku od pożyczki. Kiedy ma to miejsce? Jeśli pożyczka udzielana jest między osobami fizycznymi należącymi do I grupy podatkowej. Należą do niej: małżonkowie, zstępni (dzieci małżonków), wstępni (rodzice, dziadkowie i prawdziadkowie małżonków), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha czy teściowie.

Mając do czynienia z tego typu pożyczką należy pamiętać, że jej kwota nie może być wyższa niż 9 637 zł. To kwota, jaka przypada na jedną osobę na okres 5 lat.

Deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych

Niewiele osób wie, że mamy możliwość wzięcia pożyczki bez limitu, a także równoczesnego płacenia za nią podatku. Możliwość ta przysługuje jedynie wtedy, gdy bierzemy pożyczkę od małżonka, zstępnego, wstępnego, pasierba, rodzeństwo, ojczyma czy macochę.

Warunkiem skorzystania z tego przywileju jest złożenie odpowiednich dokumentów organowi podatkowemu. Jest to deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych. Na przekazanie organowi dokumentów mamy 14 dni od wzięcia pożyczki. Ważne jest także to, aby dodatkowo udokumentować informacje o otrzymaniu takiej pożyczki. Pomoże to uniknąć nieporozumień w przyszłości.

PCC 3 online – jak złożyć deklarację przez internet?

Istnieje możliwość złożenia deklaracji podatkowej online. W tym celu należy wejść na stronę internetową urzędu, a więc na www.e-deklaracje.gov.pl i postępować zgodnie z zamieszocznymi tam wskazówkami.

Pamiętajmy, że deklaracja podatkowa musi zawierać odpowiednie informacje. Są nimi:

identyfikator podatkowy NIP albo identyfikator podatkowy numer PESEL;

  • pierwsze imię;
  • nazwisko;
  • data urodzenia;
  • kwota przychodu wskazana w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszym niż rok, w którym są składane deklaracje

 

Deklaracja podatkowa – jej brak skutkuje karą

Jeśli sięgnęliśmy po pożyczkę prywatną musimy pamiętać, aby zachować potwierdzenie jej otrzymania. Może to być wpis w historii naszych płatności na naszych rachunku bankowym czy przekaz pocztowy. Nie możemy zapominać o obowiązku zgłoszenia pożyczki w przypadku, gdy przekroczy ona wartość 9 637 zł. Wysokość podatku musimy wyliczyć sami, a deklarację podatkową złożyć na druku PCC-3.

Co jeśli weźmiemy pożyczkę prywatną i jej nie zgłosimy? Zostanie nałożona na nas kara w postaci sankcyjnej stawki podatku. Oznacza to, że zamiast wspomnianych 2 proc. postawy pożyczki będziemy musieli zapłacić 20 proc.

Pożyczka prywatna – co zrobić, aby nie zapłacić pożyczając od znajomych?

Nie zawsze pożyczamy od rodziny. Nie chcemy, aby wiedzieli o naszych problemach finansowych lub nie chcemy narażać ich na dodatkowe koszty. Wtedy z pomocą przychodzą znajomi. Pamiętajmy, że możemy dostać od nich pieniądze bez płacenia podatku od pożyczki. Kiedy występuje taka sytuacja? Jeśli pożyczymy od jednej osoby nie więcej niż 5 000 zł. W przypadku kilku pożyczkodawców pożyczona przez nas kwota nie może przekroczyć 25 000 zł w ciągu trzech kolejnych lat.

Zwolnieniu z opodatkowania PCC przysługują pożyczki otrzymane od przedsiębiorców, którzy nie prowadzą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalności gospodarczej, a także akcjonariuszy, czyli wspólników.

Pożyczka pozabankowa bez podatku – jak wnioskować?

Aby uniknąć płacenia podatku, wystarczy skorzystać z ofert firm pozabankowych. Tym sposobem pożyczymy dokładnie tyle, ile potrzebujemy, dodatkowo nie nadszarpniemy budżetu bliskich. Co więcej, pożyczkę wziętą przez internet otrzymamy na konto bankowe bez wychodzenia z domu. Pamiętajmy jednak, aby przed wnioskowaniem o nią dokładnie sprawdzić wymagania, jakie stawia pożyczkodawca. Unikniemy wtedy niepotrzebnych nieporozumień i szybciej otrzymamy pieniądze z pożyczki.

Wnioskowanie o pożyczkę odbywa się za pomocą strony internetowej pożyczkodawcy. To właśnie w jego witrynie znajduje się kalkulator pożyczkowy, który ułatwi wybór interesującej nas kwoty pożyczki oraz okresu jej spłaty. W dalszej kolejności powinniśmy przejść do wypełnienia wniosku. Powinny zostać w nim podane wszystkie najważniejsze dane pochodzące z naszego dowodu osobistego. Nie zapominajmy, że pożyczkodawca zweryfikuje naszą tożsamość. To kluczowe do rozpatrzenia wniosku. Jeśli procedura ta zakończy się dla nas pozytywnie, natychmiast otrzymamy pieniądze z pożyczki. Pożyczkę pozabankową zdobędziemy bez zbędnych formalności, a co najważniejsze, odprowadzania od niej podatku.