Chcesz się zadłużyć i poznać całkowity koszt zobowiązania? Miej na uwadze wszystkie dodatkowe opłaty, które zwiększą wysokość twoich rat. Należą do nich m.in. prowizja czy opłata przygotowawcza. Ta druga stanowi zapłatę za przygotowanie przez firmę pożyczkową dokumentów potrzebnych do zawarcia umowy z klientem. Jaki jest jej koszt?
Spis treści:
Opłata przygotowawcza – czym jest i jaki jest jej koszt?
Sięgając po pożyczkę warto być świadomym tego, że będzie nas ona kosztowała. Jej koszt zależy od wielu czynników, m.in. wysokości świadczenia, o jakie wnioskujemy. Nie bez znaczenia pozostają również dodatkowe należności, takie jak oprocentowanie, prowizja czy opłata przygotowawcza.
Opłata przygotowawcza stanowi całkowity koszt poniesiony przez pożyczkodawcę w momencie przygotowywania dla nas umowy pożyczkowej oraz sprawdzenia naszej zdolności kredytowej. Koszt opłaty przygotowawczej nie jest stały. Często zależy od wielkości zobowiązania. Większość opłat, które musimy ponieść, określona jest w warunkach umowy pożyczki, którą podpisujemy. Bardzo ważna jest więc znajomość każdego najmniejszego zapisu dokumentu.
Należy pamiętać, że jeśli umowa nie informuje nas o wszelkich opłatach związanych z pożyczką, prawdopodobnie mamy do czynienia z nierzetelnym pożyczkodawcą. Ustawa o kredycie konsumenckim z dnia 12 maja 2011 r. nakłada na osoby udzielające pożyczek obowiązek informowania o wszelkich kosztach zobowiązania. Warto mieć na uwadze również to, że pożyczkodawca nie ma prawa pobrać od pożyczkobiorcy opłaty przygotowawczej przed pozytywnym rozpatrzeniem wniosku. Tylko pozytywna decyzja może narazić nas na koszty.
RRSO, czyli co jeszcze składa się na całkowity koszt pożyczki?
Niejeden z nas wnioskując o dodatkowe pieniądze chciałby wiedzieć, ile musi łącznie oddać firmie pożyczkowej. W określeniu sumy opłat pomoże RRSO pożyczki. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania to wskaźnik, który pokazuje, ile w skali roku będzie nas kosztowała pożyczka czy kredyt. Należy pamiętać, że przy krótszym lub dłuższym świadczeniu RRSO będzie nieczytelne.
Czasem przeglądając oferty firm pożyczkowych możemy spotkać się z zapisem, że RRSO wynosi 0%. Oznacza to, że pożyczka jest zupełnie darmowa, a instytucji pożyczkowej musimy zwrócić dokładnie tyle, ile pożyczyliśmy. Przywilej ten dotyczy jedynie chwilówek, które można zaciągnąć na niskie kwoty, a czas na ich zwrot wynosi zwykle 30 dni. W dodatku brak nadprogramowych opłat dotyczy pierwszego zobowiązania i tylko w wybranych firmach.
Na koszt pożyczki prócz opłaty przygotowawczej i prowizji składają się także:
- opłata administracyjna
- oprocentowanie
- ubezpieczenie (może, ale nie musi być obowiązkowe)
- odsetki (zostaną one naliczone za każdą zwłokę w spłacie zadłużenia)
Całkowita kwota pożyczki, którą będziemy musieli spłacić, zależy także od okresu kredytowania, czyli czasu, na jaki zaciągamy zobowiązanie oraz wysokości świadczenia, o jakie wnioskujemy.
Opłata przygotowawcza nie jest tym samym co opłata weryfikacyjna
Ubiegając się o pożyczkę warto znać terminologię z nią związaną. Pomoże nam to zrozumieć warunki umowy, którą musimy podpisać. Pośród ważnych pojęć z pewnością należy wyróżnić opłatę weryfikacyjną. Jest ona zupełnie czymś innym niż opłata przygotowawcza. Za opłatę przygotowawczą uważa się koszt poniesiony za dodatkowy nakład pracy pożyczkodawcy, który kompletuje dla nas dokumenty oraz gromadzi o nas informacje na podstawie rejestrów dłużników. Bada on w ten sposób nasze finansowe możliwości.
Opłata weryfikacyjna z kolei jest jednym z kroków na drodze ubiegania się o pożyczkę przez internet. Tuż po wypełnieniu wniosku online w niektórych firmach musimy przelać symboliczną kwotę na konto pożyczkodawcy, aby poświadczyć, że rachunek z którego dokonujemy płatności, należy do nas. Opłata weryfikacyjna zwykle wynosi 1 gr lub 1 zł. Wszystko zależy od oferty instytucji pożyczkowej.
Przelew weryfikacyjny nie obciąży nas kosztami, jednak zobowiązanie, o które aplikujemy, może to zrobić. Warto więc porównać oferty kilku firm pożyczkowych i wybrać tę, która pod względem wielu czynników będzie odpowiadała naszym finansowym możliwościom. W tym celu warto skorzystać z internetowej porównywarki pożyczek. Zgromadzone w jednym miejscu dane pozwolą podjąć odpowiedzialną decyzję.
Czy opłata przygotowawcza może zostać zwrócona?
Nie zawsze decyzja o wzięciu pożyczki jest przemyślana. Bywa, że niedługo po podpisaniu umowy stwierdzamy, że nie stać nas na zobowiązanie. W takiej sytuacji możemy odstąpić od umowy pożyczki. Mamy na to 14 dni od momentu jej podpisania. W związku z rezygnacją z dalszej współpracy z pożyczkodawcą musimy mu zwrócić całkowitą kwotę zobowiązania wraz z naliczonymi za krótki okres kredytowania odsetkami.
Pożyczkodawca otrzymując od nas pisemne odstąpienie od umowy także jest zobowiązany do rozliczenia się z nami. Niestety opłata przygotowawcza nie podlega zwrotowi, bo jest ona naliczana za weryfikację klienta i przygotowanie umowy pożyczki. Pożyczkobiorcy zostaje zwrócona jedynie prowizja.