Pożyczki studenckie – wszystko, co należy wiedzieć

Student to specyficzny rodzaj człowieka, który prawie zawsze potrzebuje pieniędzy. Pomijając regularne imprezy, okazjonalne posiłki i ewentualny karnet na siłownię, student musi również zapłacić za pobyt w akademiku bądź wynajmowane mieszkanie (o ile wciąż nie mieszka z rodzicami). Z tego względu warto wiedzieć, kiedy może się on starać o pożyczkę lub kredyt.

Studenckie długi – na co wydają studenci?

Pomimo faktu, iż studia na państwowej uczelni teoretycznie są darmowe, student musi zwykle ponieść szereg kosztów, nieodłącznie związanych z życiem uczelnianym. Zgodnie z badaniami Aon Hewitt Financial Mindset Study, aż 44% tzw. „millenialsów” z USA (czyli pracowników poniżej 30. roku życia) boryka się z kredytem studenckim, zaciągniętym wiele lat wcześniej¹. Długi z okresu studiów ma również ponad jedna czwarta (26%) pracowników z pokolenia X (urodzonych w latach 1963-1985).

Nie każdy student chce lub może (z różnych względów) mieszkać w akademiku, który często okazuje się niewiele tańszy, niż współdzielone mieszkanie. Oprócz kilkuset złotych przeznaczanych co miesiąc na lokum, student musi również poświęcić część dochodów na jedzenie, dojazd na uczelnię, materiały naukowe, czy choćby minimum rozrywki. Nic więc dziwnego, że coraz popularniejsze stają się szybkie pożyczki przez internet.

Czy student może wziąć kredyt?

Od razu należy sobie uświadomić, że student praktycznie nie ma możliwości uzyskania kredytu na dużą sumę pieniędzy. Jeżeli jednak spełni określone warunki, może się ubiegać o tzw. kredyt studencki.

W pierwszej kolejności należy się oczywiście wykazać jakąkolwiek zdolnością kredytową. Różnica polega jednak na tym, iż wiarygodność finansową musi posiadać nie sam student, a jego rodzina. Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego co roku ustala maksymalną kwotę dochodu na osobę, która nie może zostać przekroczona, aby student otrzymał kredyt (w roku akademickim 2017/2018 kwota ta wyniosła 2500 zł²).

W celu otrzymania zobowiązania, należy również mieć poręczyciela (lub kilku), który w razie potrzeby będzie mógł spłacić dług. Warto także pamiętać, że kredyt studencki udzielany jest wyłącznie na okres studiów – maksymalnie na 6 lat (doktoranci mogą się ubiegać o przedłużenie zobowiązania o kolejne 4 lata).

Jeżeli wniosek o kredyt zostanie odrzucony, należy sprawdzić czy na pewno zostały spełnione wszystkie wymagania, które bank stawia przed studentem.

Pożyczka dla studenta bez pracy

Niestety, w dużej ilości przypadków studenci nie mają żadnej możliwości uzyskania kredytu bankowego. Co mogą zrobić w takiej sytuacji? Jeśli wnioskodawca ma stałe zatrudnienie i jest w stanie potwierdzić swoje źródło dochodów, nie powinien mieć problemu z wzięciem pożyczki ratalnej lub chwilówki.

Dużo trudniej natomiast uzyskać zobowiązanie, jeżeli student pozostaje bez pracy. Wszystkie firmy pożyczkowe w jakiś sposób weryfikują swoich klientów i w dużej części biorą pod uwagę kryterium finansowe. Co ciekawe, comiesięczne wpływy nie muszą być bezpośrednio związane z zarabianiem. Wiele instytucji akceptuje dochody pochodzące z zasiłków socjalnych, umów najmu, a nawet alimentów.

Istnieją jednak firmy, które udzielają pożyczek dla bezrobotnych, wymagając jedynie dowodu osobistego lub konta w banku. Czasami, lecz nie zawsze, brany jest także pod uwagę wiek potencjalnego pożyczkobiorcy. Nie wszystkie firmy są skłonne udzielić zobowiązania studentowi, który dopiero niedawno skończył maturę – młode osoby są z założenia mniej wiarygodne dla instytucji pożyczkowych.
_____________________________________________________
¹ http://www.aon.com/attachments/human-capital-consulting/2016-financial-mindset-study.pdf
² http://www.nauka.gov.pl/komunikaty/informacja-o-kredytach-studenckich-w-roku-akademickim-2016-2017.html