Spirala zadłużenia – poważne zagrożenie?

Bardzo często słyszymy w mediach o osobach, które nie są w stanie podołać swoim zaległym zobowiązaniom finansowym. W wielu przypadkach długi powstają w wyniku podejmowania nieodpowiedzialnych decyzji, czemu towarzyszą silne emocje i desperacja.

Co to jest spirala zadłużenia?

Spirala zadłużenia to jedno z zagrożeń, które niesie ze sobą wzrost ilości zobowiązań finansowych wśród Polaków. Nazywana jest tak sytuacja, w której terminy spłat należności nawarstwiają się, uniemożliwiając ich terminową spłatę. W obliczu takich okoliczności zadłużony zmuszony jest do zaciągnięcia kolejnych kredytów bądź pożyczek, aby spłacić zaległe zobowiązania.

Ryzyko utraty płynności finansowej jest większe w sytuacji, gdy działamy nierozsądnie. Dla przykładu, czasem bierzemy pożyczki ratalne chociaż nie mamy pewności, że podołamy stopniowej spłacie jej kolejnych części. Nawet jeśli uda nam się przedłużyć termin spłaty, albo skorzystać z tzw. wakacji pożyczkowych, musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami.  W ten sposób nasze zobowiązanie finansowe powiększa się, a jego oddanie wcale nie musi być łatwiejsze.

Problemy mogą narastać

Niektóre osoby popełniają jeszcze jeden, bardzo istotny błąd – biorą kolejną pożyczkę, aby spłacić tą poprzednią. Nie dość, że pogarszają w ten sposób swoją sytuację finansową, to jeszcze zamykają sobie możliwość zaciągnięcia kolejnego zobowiązania. Nie możemy brać pożyczek w nieskończoność. Widząc nasze problemy, firmy pożyczkowe odmawiają udzielenia nam wsparcia. Poprawa zdolności kredytowej nie jest łatwa i szybko nie odbudujemy swojej płynności finansowej. A to ogranicza nasze możliwości uzyskania potrzebnych środków. Wtedy wiele zdesperowanych osób zwraca się do niesprawdzonych pożyczkodawców, którzy mogą okazać się oszustami. Zdecydowanie lepiej nie brać pożyczki i postarać się zaoszczędzić niż zostać oszukanym.

Jak uniknąć spirali zadłużenia?

Do wpadnięcia w spiralę zadłużenia wystarczy kilka nieprzemyślanych decyzji – często w chwili podekscytowania przed kupnem nowego gadżetu zapominamy rozważyć dokładnie czy stać nas na taki wydatek. Również posługiwanie się kartą kredytową i szybki dostęp do gotówki potęguje ryzyko pochopnych decyzji dotyczących naszych finansów. Należy jednak pamiętać, że każde zobowiązanie trzeba będzie kiedyś spłacić. Spore zagrożenie niosą ze sobą także wydarzenia losowe – utrata pracy czy choroba może nagle dopaść każdego z nas i ciężko to zaplanować, jednak warto mieć to zawsze na uwadze już na etapie zaciągania zobowiązania finansowego.

Sytuację finansową należy naprawiać stopniowo

Na forach internetowych nie brakuje wątków dotyczących tego, jak należy sobie radzić w sytuacji, gdy firmy nie udzielają pozytywnych decyzji. Wiele osób zastanawia się co zrobić, kiedy wniosek o pożyczkę ratalną został odrzucony i jak odzyskać płynność finansową. Skuteczne rozwiązanie wymaga od nas cierpliwości. Aby podreperować naszą historię kredytową, należy stopniowo spłacać nasze długi. Gdzie szukać na to środków? Czasem wystarczy zrezygnować z wydatków na przyjemności. Szybko przekonamy się, że nawet niewielkie, ale regularnie odkładane sumy mogą przyczynić się do poprawy naszej sytuacji finansowej.