Pożyczka na PESEL. Sprawdź szczegóły

Szukasz pożyczki na PESEL? Mamy złą informację – możesz paść ofiarą oszustwa. Wyjaśniamy dlaczego i jak wygląda weryfikacja w uczciwych firmach pożyczkowych. Dowiesz się też, do czego służy numer PESEL, dowód osobisty i czym różni się nowy e-dowód od starego dowodu. Uprzedź oszustów i przeczytaj ten artykuł.

Czy pożyczka na sam PESEL jest możliwa?

Pożyczka tylko na PESEL jest teoretycznie możliwa – nikt nie może zabronić osobie prywatnej udzielić ci pożyczki na dowolnych zasadach. Warto się jednak zastanowić nad tym, czy to rozsądne. W jaki sposób taki człowiek miałby cię odnaleźć? Bardzo dużo ryzykuje udzielając pożyczki bez żadnych danych osobowych i weryfikacji tożsamości. Czy to nie jest podejrzane? Zazwyczaj oferty tego typu mają jedynie na celu nakłonienie ofiary do zostawienia numeru telefonu i PESEL-u, by ukraść dane osobowe, albo nakłonić ofiarę do wysyłania płatnych sms-ów aby ‘potwierdzić wniosek’ czy pod innym pozorem po prostu nas oszukać. Zapewniamy, z płatnych sms-ów nic nigdy nie wynika.

Uczciwe, legalnie działające firmy pożyczkowe nie udzielają pożyczek na sam PESEL i nie chcą od klientów żadnych opłat przedwstępnych (chyba, że potraktujemy zwrotny przelew złotówkowy jako opłatę…) czy płatnych smsów na dziwne numery.

Pożyczki na PESEL trzeba jednoznacznie zakwalifikować jako oszustwo, o ile nie udziela ci jej twój wujek czy znajomy.

Jak wygląda weryfikacja danych osobowych?

W uczciwych firmach pożyczkowych weryfikacja będzie co najmniej dwuetapowa i zdecydowanie nie wystarczy do niej sam numer PESEL. Weryfikacja zazwyczaj wygląda następująco:

 • Podanie danych osobowych takich jak: PESEL, numer i seria dowodu osobistego, adres, numer telefonu komórkowego.
 • Weryfikacja tych danych przez konto bankowe. Firmy pożyczkowe zakładają, że kradzież jednocześnie konta i dowodu osobistego jest trudna. Aby się zweryfikować przelej jeden grosz lub złotówkę na podane przez pożyczkodawcę konto lub udostępnij je do automatycznej weryfikacji, o ile dany pożyczkodawca posiada taką opcję.
 • Inne sposoby weryfikacji to rozmowa telefoniczna z konsultantem i weryfikacja przez kuriera.
 • To jednak nie wszystko – uczciwy pożyczkodawca w taki czy inny sposób sprawdzi twoją historię kredytową. Informacje tego typu można sprawdzić w Biurze Informacji Kredytowej i Biurach Informacji Gospodarczych.

Dopiero po przejściu tych etapów firma pożyczkowa może być pewna, że udziela pożyczki online prawdziwej, rzetelnej osobie i nie straci bezpowrotnie pieniędzy na rzecz oszusta.

Kredyt na PESEL – opinie

Przez oferty typu “kredyt na PESEL” zostało poszkodowanych wiele osób. O sprawie informowały już ogólnopolskie gazety i niezależni blogerzy. Przed kredytami na PESEL ostrzega też UOKIK. W zależności od typu oszustwa można stracić nawet do 30,75 zł za pojedynczy płatny SMS.

Do wyłudzenia kredytu czy pożyczki na raty sam numer PESEL nie jest wystarczający – jak już wspomnieliśmy weryfikacja w bankach i firmach pożyczkowych przebiega kilkuetapowo. To nie znaczy, że wyłudzenia się nie zdarzają. Ich mechanizm zakłada błąd banku – np. założenie konta na sam dowód osobisty zdalnie, przez kuriera, który nieprawidłowo zweryfikował tożsamość, albo celowe, szkodliwe działanie któregoś z pracowników tych instytucji.

Jak sprawdzić czy ktoś nie wziął na mnie kredytu?

Obawiasz się, że mogłeś paść ofiarą wyłudzenia kredytu na twoje dane? Jeżeli kredyt został zaciągnięty w banku lub firmie pożyczkowej to pozostał po tym fakcie ślad w systemie bankowy, a konkretniej BIK-u i BIG-ach. Wystarczy zarejestrować się na stronie któregoś z BIG, by za darmo raz na pół roku sprawdzać status swoich zobowiązań. Jeśli nie rozpoznajesz któregoś z nich, to padłeś ofiarą oszustwa.

Dodatkowo, za opłatą można ustawić tak zwane Alerty BIK. Dzięki tej usłudze dostaniesz powiadomienie SMS za każdym razem, kiedy ktoś będzie sprawdzał twoją zdolność w BIK. Sprawdzanie BIK-u oznacza tylko jedno – instytucja finansowa chce się dowiedzieć, czy może udzielić ci pożyczki.

Co oznacza PESEL? Jak go czytać?

PESEL to skrót od słów Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności. Jest to 11-cyfrowy numer, w którym:

 • pierwsza i druga to dwie ostatnie cyfry twojego roku urodzenia,
 • trzecia i czwarta to twój miesiąc urodzenia,
 • kolejne cztery to liczba porządkowa i płeć. Ostatnia cyfra z tej czwórki, która jest parzysta oznacza kobietę, a nieparzysta mężczyznę.
 • ostatnia, jedenasta cyfra to cyfra kontrolna, służąca sprawdzeniu poprawności numeru.

Teraz już nie musisz zastanawiać się nad tym, ile cyfr ma twój PESEL, albo co oznaczają w nim poszczególne cyfry. W PESEL-ach nadanych po 2000 roku zamiast zwyczajnego oznaczenia miesiąca cyframi od 1 do 12 są to od 21 do 31, gdzie 21 oznacza styczeń.

Zmiany – nowy dowód osobisty 2019

Przypominamy – w Polsce istnieje obowiązek posiadania dowodu osobistego. Brak jego posiadania może grozić grzywną. Samo zapamiętanie numeru PESEL nie wystarczy do weryfikacji twojej tożsamości przez organy państwowe. Postaraj się nie zgubić dowodu osobistego, inaczej możesz paść ofiarą wyłudzenia danych osobowych. Dowód osobisty potwierdza tożsamość, obywatelstwo i uprawnia do przekraczania granic z niektórymi krajami.

Od 4 marca 2019 roku wydawany jest e-dowód, czyli dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Czym się różni od zwykłego dowodu, wydawanego dotychczas? Z wyglądu właściwie jedynie obecnością kodu kreskowego. Ale to nie wszystko – w elektronicznym czipie zakodowane są informacje, takie jak:

 • powtórzone dane z dowodu osobistego,
 • certyfikaty pozwalające uwierzytelniać tożsamość w usługach online, w tym podpisywać się,
 • aplikację ICAO do automatycznej odprawy międzynarodowej.

Jeśli skończył się czas ważności twojego dowodu osobistego, to możesz złożyć wniosek o nowy dowód. Wystarczy zrobić to w dowolnym urzędzie gminy, lub przez internet w serwisie obywatel.gov