Co powinna zawierać umowa pożyczki?

Jeśli zależy nam na zachowaniu bezpieczeństwa przy braniu pożyczki, powinniśmy dokładnie zapoznać się z treścią umowy. W dobie internetu nie jest to trudnością. Dzięki gotowym wzorom dostępnym online, możemy zapoznać się z tym dokumentem przed zawarciem transakcji.

Na jakie zapisy umowy pożyczki zwrócić uwagę?

Umowa pożyczkowa to dokument, który jest podpisywany pomiędzy klientem i usługodawcą w momencie zawierania transakcji. Na podstawie umowy pożyczkodawca przenosi na własność pożyczkobiorcy określoną sumę pieniędzy. W umowie uwzględnione są wszystkie aspekty pożyczki, na które musimy zwrócić uwagę.

Pierwszym, co powinno nas zainteresować to rodzaj produktu, na jaki się decydujemy. Inne warunki będą dotyczyć kredytu, inne zaś pożyczki online. Nie chodzi tu wyłącznie o długość terminu spłaty czy wysokość zobowiązania.

Pierwsza różnica między pożyczką a kredytem polega na tym, że pożyczka może być udzielona przez osobę prawną lub fizyczną, zaś kredyt tylko przez bank. W umowie powinna być również opisana kwota i rodzaj pożyczki wraz z dodatkowymi kosztami. Musimy pamiętać też o zapisie dotyczącym warunków rezygnacji z pożyczki lub przedłużenia jej spłaty. Wzór umowy pożyczkowej jest zamieszczony na stronie usługodawcy, więc mamy wgląd w jej treść.

Umowa ustna w pożyczkach społecznościowych

Nie każdy z nas wie, że zawarta transakcja nie musi być udokumentowana pisemnie. Istnieje możliwość zawarcia tzw. umowy ustnej, która również jest prawomocna. Zazwyczaj towarzyszy ona pożyczkom. społecznościowym. Powstają serwisy, które pozwalają na nawiązanie transakcji między osobami prywatnymi, bez pośrednictwa instytucji pozabankowych. Może być ona zawarta w formie umowy słownej. To ciekawe rozwiązanie, jednak wiąże się z ryzykiem. Umowa ustna jest ważna, ale może budzić zastrzeżenia. W przypadku komplikacji, udowodnienie tego, że taka umowa została zawarta nie jest łatwe.

Zawsze lepiej posiadać potwierdzenie w postaci podpisanego dokumentu.  Zapewniają nam to instytucje pozabankowe, które udzielają wsparcia w postaci na przykład pożyczek ratalnych. Podpisana umowa pożyczkowa ułatwia dochodzenie swoich praw.

Czy można odstąpić od umowy pożyczki?

Tak jak przy każdej umowie, istnieje możliwość zrezygnowania z pożyczki nawet po podpisaniu dokumentów. Druk odstąpienia od umowy pożyczki oraz dokładny opis postępowania w takiej sytuacji odnajdziemy w sieci. Dzięki temu możemy dokładnie sprawdzić, jak wygląda proces, jeszcze zanim będziemy ubiegać się o pożyczkę. Podstawa rezygnacji to wypełnienie wniosku, który firma pożyczkowa jest zobowiązana przekazać nam w momencie podpisywania umowy. Co istotne, nie musimy podawać powodu, dla którego rezygnujemy z pożyczki.

Odstąpienie od umowy jest możliwe, jednak musimy wtedy liczyć się z koniecznością szybkiego oddania całej kwoty. Możemy to zrobić na przestrzeni 14 dni od podpisania tego dokumentu.  

Gdy mamy jakieś wątpliwości lub chcemy wiedzieć więcej, warto skorzystać z możliwości, jakie daje internet. Potrzebne informacje znajdziemy na portalach dedykowanych sektorowi pozabankowemu. Jak się okazuje, oprócz porównywarek pożyczkowych, funkcjonują tam działy porad.

Czytaj uważnie zapisy umowy

Zawsze należy dokładnie przeczytać umowę, którą zamierzamy podpisać. Warto pamiętać o odpowiedzialności, która temu towarzyszy. Nieopatrzne podpisywanie dokumentów to jeden z podstawowych błędów, jaki popełniają pożyczkobiorcy. Zdarza się to stosunkowo często przy mniejszych zobowiązaniach – decydując się na nie, poświęcamy umowie mniej uwagi niż w przypadku kredytów.  Dla własnego dobra lepiej unikać takich sytuacji, kiedy bierzemy pożyczki na raty.

Zwróć uwagę, jakim językiem jest pisana umowa. Jeśli jej treść pozostaje niezrozumiała, a w tekście pojawia się wiele specjalistycznych zwrotów albo niejasnych dla nas sformułowań, powinniśmy dokładnie zastanowić się nad tym, czy chcemy podpisać ten dokument.  Umowa pożyczki powinna być tak skonstruowana, żebyśmy byli w stanie zrozumieć jej zawartość bez konieczności konsultacji z prawnikiem. W przypadku kiedy wybraliśmy wiarygodnego pożyczkodawcę, będziemy mogli liczyć na fachową pomoc, dzięki czemu podpiszemy umowę pożyczki  świadomie.