Okres kredytowania – jak dobrać termin spłaty pożyczki?

Z pojęciem pożyczek pozabankowych nieodzownie łączy się zagadnienie okresu kredytowania. Większość z nas bez problemu poda definicję tego terminu, który oznacza maksymalny czas, jaki mamy na zwrot pożyczonych pieniędzy. Pożyczkodawcy starają się, aby termin spłaty pożyczki był dla nas jak najbardziej korzystny. Ile może wynosić maksymalny okres kredytowania? A może powinniśmy wcześniej spłacić kredyt i pozbyć się zobowiązania finansowego?

Okres kredytowania dla pożyczek ratalnych

Firmy pożyczkowe uzależniają okres kredytowania od rodzaju pożyczek, jakie oferują. Najkrótszy termin płatności jest charakterystyczny dla chwilówek. W ich przypadku musimy zwrócić dług w ciągu: 30, 45 lub maksymalnie 60 dni.

Zupełnie inaczej jest, jeśli chodzi o szybką pożyczkę ratalną – tutaj możemy liczyć nawet na 48 miesięcy spłaty! To wystarczająco długi okres czasu, aby nawet największą kwotę rozłożyć na wygodne dla budżetu raty i uniknąć monitów lub innych konsekwencji nieterminowych płatności.

48 miesięcy to najdłuższy okres kredytowania, częściej możemy spotkać się z możliwością podzielenia długu na 24 lub 36 rat. To również bardzo wygodna opcja, pozwalająca nie martwić się nadmiernym obciążeniem budżetu. Czy zawsze warto wybierać pożyczki na długi okres spłaty?

Maksymalny okres kredytowania – czy najlepszy?

Czy maksymalny okres kredytowania to zawsze trafny wybór? Mniejszych rat możemy praktycznie nie zauważać. Jeżeli ustawimy płatności cykliczne, pożyczka tak naprawdę spłaci się sama. Jednak najdłuższy okres kredytowania ma również swoje minusy. Spłacanie pożyczki ratalnej przez kilkanaście, zamiast kilku miesięcy wiąże się z dłuższym czasem pobierania przez pożyczkodawcę odsetek.

Co za tym idzie, musimy liczyć się z większym kosztem pożyczki. O ile w przypadku kilkumiesięcznego okresu kredytowania różnice nie są zauważalne, o tyle w przypadku pożyczek na kilka lat (48 miesięcy = 4 lata) – nasza kieszeń z pewnością to odczuje. Dlatego powinniśmy rozsądnie decydować o okresie kredytowania. Jak to zrobić?

Czym się kierować, wybierając optymalny okres spłaty pożyczki?

  1. Przeanalizuj comiesięczne wydatki. Na czas pożyczki może zrezygnujesz z kilku drobnych przyjemności, a pieniądze przeznaczysz na ratę?
  2. Weź pod uwagę inne zobowiązania, np. kredyt hipoteczny czy kartę kredytową. Nie możemy zaniedbać żadnej spłaty i na każdą z nich musimy znaleźć pieniądze.
  3. Miej na względzie nieprzewidziane zdarzenia losowe. Kiedy zepsuje się pralka, będziesz musiał kupić nową. Na takie wydatki też musisz być przygotowany!

Decydując okresie kredytowania musimy mieć pewność, jaką ratę będzie w stanie udźwignąć nasz budżet. Inaczej zamiast planować, na co wydamy pieniądze, będziemy zamartwiać się, jak spłacić długi.

Czy można złożyć wniosek o wydłużenie okresu kredytowania?

Zamiast zbyt długiego okresu kredytowania, możemy też zdecydować się na za krótki termin spłaty pożyczki. Konsekwencje nieterminowych płatności mogą być bardzo przykre – czy można złożyć wniosek o wydłużenie okresu kredytowania? Tak, refinansowanie pożyczki pozwala zachować pozytywną historię kredytową w BIK i nadal bez komplikacji korzystać z oferty sektora pozabankowego.

Nie zawsze powinniśmy brać pożyczkę na raty. Czasami powinniśmy w inny sposób poszukać pieniędzy, aby nie wplątać się w tarapaty finansowe. Powinniśmy zmniejszyć stałe koszty, znaleźć lepszą pracę, w okresie letnim przesiąść się z samochodu na rower. Sposobem na uniknięcie trudności ze spłatą kredytu jest w niektórych przypadkach jest jego nie branie. Pożyczka będzie nam służyć, pod warunkiem, że nas na nią stać. Wtedy nawet będziemy mogli wcześniej spłacić kredyt!

Okres kredytowania a wcześniejsza spłata kredytu

Kiedy nie borykamy się z problemami z uregulowaniem kredytu, a wręcz przeciwnie – mieliśmy niespodziewany przypływ gotówki, możemy wcześniej spłacić pożyczkę. Jak to zrobić?

  1. Skontaktujmy się z pożyczkodawcą. Musimy ustalić, czy spłacamy całą kwotę, czy od razu zwracamy sumę, która uwzględnia odjęcie kosztów związanych z niewykorzystanym okresem pożyczki.
  2. Przyszykujmy pieniądze i dokonajmy wpłaty na konto albo podczas wizyty w oddziale firmy pożyczkowej.
  3. Cieszmy się korzyściami z wcześniejszej spłaty pożyczki!

Dlaczego warto spłacić kredyt przed czasem? Odciążamy budżet, unikamy części odsetek i eliminujemy ryzyko nieterminowej spłaty. Sam zadecyduj, czy chcesz spłacić pożyczkę zgodnie z harmonogramem, czy może oddać pieniądze wcześniej. Jeśli wybierasz pierwszą opcję, pamiętaj o dogodnym dla twoim potrzeb okresie kredytowania. Możesz dostosować pożyczkę do swoich potrzeb i pożyczać, jak ci wygodnie – nie bój się z tego korzystać.