Edukacja finansowa na niskim poziomie przeszkodą w pożyczaniu

Wyniki badań edukacji finansowej Polaków są niepokojące. Dane z ostatnio zrealizowanego “Egzaminu z wiedzy finansowej” po raz kolejny pokazują, że niewiele wiemy na temat finansów. Szczególnie obce są nam zagadnienia zadłużania i oszczędzania. Efektem tego mogą być błędne decyzje, które prędzej czy później odbiją się na naszym budżecie. Największe zagrożenie stwarza niewystarczająca wiedza w temacie pożyczania. Nierozsądne i nieprzemyślane korzystanie z oferty instytucji bankowych oraz pozabankowych, może doszczętnie zrujnować domowe finanse.

Czego nie wiemy o pożyczaniu pieniędzy?

Egzamin platformy edukacyjnej Kapitalni.org jasno przedstawia stan wiedzy Polaków. Uzyskaliśmy jedynie 13,45 punktów na 27 możliwych. Mamy niewielkie pojęcie o zagadnieniach finansowych, w tym o tematach tak ważnych jak pożyczanie.

Niepokojące wyniki wiedzy Polaków na temat zadłużania:

  • tylko 49 procent biorących udział w badaniu mieszkańców naszego kraju zna swoje prawa;
  • aż 51 procent nie jest świadoma, że może odstąpić od umowy podpisanej z instytucją pozabankową;
  • 80 procent badanych nie orientuje się w zakresie działań firm windykacyjnych. Uważają, że windykator może zająć nasz majątek, jeśli nie spłaciliśmy pożyczki na czas;
  • jedynie 26 procent ankietowanych wie, że do ogłoszenia upadłości konsumenckiej nie musimy prowadzić działalności gospodarczej;
  • 46 procent osób biorących udział w badaniu nie potrafi odpowiedzieć na pytanie, który parametr pożyczki jako najbardziej miarodajny powinien mieć największy wpływ na naszą decyzję.

W wielu kwestiach się nie orientujemy, ale są tematy, które nie sprawiają nam trudności, np. kredyt konsolidacyjny. Wiemy też, że nie tylko odsetki wliczają się w opłaty pożyczkowe. Na ich ostateczną wysokość wpływają również inne koszty. Największą wiedzę mają osoby starsze, o wyższych dochodach i pozytywnym postrzeganiu swojej sytuacji materialnej. Mimo wszystko mamy spore braki, które trzeba nadrobić.

Nieświadome pożyczanie grozi spiralą zadłużenia

Znajomość tematów związanych z pożyczaniem i zadłużeniem ma ogromne znaczenie dla naszego budżetu. Nieświadome, nieracjonalne zaciąganie zobowiązań może w ostateczności doprowadzić do spirali zadłużenia, a nawet egzekucji komorniczej. To konsekwencje, z którymi nie powinniśmy mieć do czynienia, jeżeli zależy nam na stabilności i bezpieczeństwie swoich finansów. Tym bardziej, że już przez niewielkie opóźnienie się w płatnościach, możemy trafić do rejestru dłużników. Przez utratę wiarygodności finansowej nie będziemy mogli korzystać z wielu ofert instytucji pozabankowych. Pozostaną nam pożyczki dla zadłużonych, które wymagają specjalnych zabezpieczeń. Pożyczkodawca chce mieć pewność, że odzyska wierzytelność, dlatego będzie wymagać poręczyciela albo zastawu (np. samochodu).

Oszczędzanie trudne w teorii i praktyce

Tematem, który sprawia równie duże trudności, jest oszczędzanie. Chociaż w tym wypadku nie grozi wizyta komornika, nie oznacza to, że nasz budżet będzie bezpieczny. Splot nieoczekiwanych zdarzeń i brak poduszki bezpieczeństwa wystarczą, aby nasze konto świeciło pustkami.

Czego nie wiemy? Dla 89 procent ankietowanych Polaków trudnością jest oszacowanie kwoty należnej po wygaśnięciu lokaty. Tylko 42 procent badanych z kolei wie, że środki objęte gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego gromadzą instytucje posiadające zezwolenie Komisji Nadzoru Finansowego. Tematów, które są dla nas problematyczne, nie brakuje. Niestety, mimo niskiego poziomu wiedzy, nie garniemy się do nauki.

Czy chcemy poszerzać naszą wiedzę?

Chociaż poziom naszej wiedzy jest niski, wcale nie chcemy go poprawiać. Bez zapału podchodzimy do możliwości poszerzania zagadnień dotyczących finansów. Być może niechęć ta wynika z trudności tej tematyki. Powinniśmy zmienić swoje nastawienie, aby być świadomym klientem i z rozwagą korzystać z sektora usług finansowych, w tym z pozabankowych pożyczek online.

Tego rodzaju zobowiązania, a szczególnie pożyczki ratalne, są w stanie pokryć nawet większe potrzeby. Ich zaletą jest znacznie mniejsza liczba formalności i krótszy czas oczekiwania na decyzję niż w przypadku kredytu. Pożyczka od kredytu różni się również znacznie przychylniejszymi wymogami względem pożyczkobiorców. Chociaż ich historia kredytowa ma znaczenie, w większości firm pozabankowych każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie.