Spis treści:
Wypowiedzenie umowy pożyczki – kiedy możemy je otrzymać?
Wypowiedzenie umowy pożyczki to rezygnacja pożyczkodawcy z dalszej współpracy z klientem. Może do niej dojść w momencie, kiedy pożyczkobiorca nie spłaca na czas zobowiązania. Sytuacja ta powoduje, że jego zdolność kredytowa znacznie się pogarsza. Negatywna historia kredytowa może spowodować również powoduje odrzucenie wniosku o pożyczkę.
Pożyczkodawca ma stały dostęp do informacji znajdujących się w rejestrach dłużników, np. BIG czy BIK, przez co może nieustannie monitorować swoich klientów i wie, jak wygląda spłata przez nich pożyczki. Według Art. 14 Ustawy o kredycie konsumenckim, już dwie niespłacone raty są wystarczającym powodem, aby pożyczkodawca wypowiedział dłużnikowi umowę.
Jakie warunki musi spełnić pożyczkodawca rezygnując ze współpracy?
Nawet jeśli pożyczkodawca zaskoczy nas swoją decyzją, nie może żądać zwrotu pieniędzy od razu. Jego obowiązkiem jest zachowanie 30-dniowego okresu wypowiedzenia. To czas, który możemy przeznaczyć na zgromadzenie potrzebnych pieniędzy. Co ważne, dokument wypowiadający umowę pożyczki musi przybrać formę pisemną.
W związku z rozwiązaniem kontraktu, klient zobowiązany jest do spłaty zadłużenia. Warto wiedzieć, ile ma on na to czasu. W przypadku nieoznaczonego na dokumencie terminu zwrotu zobowiązania, pożyczający ma 6 tygodni na dokonanie spłaty. Jeśli natomiast pożyczaliśmy zawierając umowę, która dokładnie określiła ostateczny termin jej spłaty, pożyczkodawca powinien oddać pieniądze zgodnie z przyjętymi wytycznymi.
Odstąpienie od umowy pożyczki – poznaj zagadnienie
W związku z kredytowaniem możemy natknąć się zarówno na wypowiedzenie pożyczki, jak i odstąpienie od niej. Nie warto mylić tych pojęć. Przez odstąpienie od pożyczki należy rozumieć sytuację, kiedy to pożyczkobiorca rezygnuje z zadłużenia. Ma na to 14 dni od momentu podpisania umowy. Zaletą tego działania jest fakt, że nie musi on podawać powodu, dla którego odstępuje od dokumentu. Wystarczającym powodem może być to, że znalazł on na rynku korzystniejszą ofertę lub uświadomił sobie, że nie będzie go stać na pożyczkę. Warto wiedzieć, że większość pożyczek niesie za sobą dodatkowe koszty. Należą do nich opłaty zawierające prowizje, oprocentowanie czy zaległości spowodowane opóźnieniem w jej spłacie.
Decydując się na pożyczkę należy dokładnie przemyśleć swój wybór. Pomoże w tym analiza domowego budżetu, która polega na zestawieniu przychodów z bieżącymi wydatkami. Dobrze jest również mieć na uwadze to, że rynek finansowy oferuje pożyczki o różnych parametrach. Rynek pożyczek online ciągle się rozrasta i coraz częściej możemy natknąć się na oferty darmowych pierwszych chwilówek, jednak ich kwoty są niskie, a okres spłaty wynosi zwykle 30 dni. Warto więc zestawić oferty firm pozabankowych korzystając z porównywarki internetowej i wybrać pożyczkę, na którą nas stać. Unikniemy później sytuacji odstąpienia od pisemnej deklaracji czy wypowiedzenia dokumentu przez wierzyciela.
Zaległości w spłacie pożyczki? Zapytaj o rozłożenie długu na mniejsze raty
Nawet jeśli pożyczamy pieniądze odpowiedzialnie, może podwinąć nam się noga. Jeśli więc zalegamy z płatnościami, powinniśmy się jak najszybciej skontaktować z pożyczkodawcą. Z racji, że podchodzi on do każdego klienta indywidualnie, zaproponuje nam rozwiązanie dopasowane do naszych możliwości. Bardzo często jest nim rozłożenie zadłużenia na mniejsze raty, co oddala termin spłaty zobowiązania.