Spis treści:
Czym jest Krajowy Rejestr Długów i jak do niego trafić?
Krajowy Rejestr Długów to jedna z baz , która umożliwia pożyczkodawcom weryfikację swoich klientów. KRD istnieje od 4 sierpnia 2003 roku. W spisie mogą znaleźć się zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa. Ważne – wpis do KRD przekreśla wzięcie pożyczki.
Do rejestru można trafić na prośbę wierzyciela, który zgłosi naszą niewypłacalność, a także wtedy, gdy będziemy zalegali z płatnościami zarówno w instytucjach finansowych, które oferują pożyczki online, bankach oraz instytucjach ubezpieczeniowych czy telekomunikacyjnych. Osoba, która chce zgłosić naszą niewypłacalność (może to być osoba fizyczna, przedsiębiorca, gmina, wtórni wierzyciele), powinna po upływie 60 dni od braku wpłaty z naszej strony wysłać do nas list polecony (w imieniu wierzyciela robi to KRD, z którym wnioskodawca musi wcześniej zawrzeć umowę i opłacić abonament za usługi), w którym poinformuje nas o swoim zamiarze. Dłużnik nie musi odebrać takiego wezwania, aby było ono ważne. Jeśli przez miesiąc osoba nas zgłaszająca nie otrzyma od nas płatności, zgłasza nas do KRD. KRD nie poinformuje nas o tym, że trafiliśmy do bazy. Możemy to sprawdzić wchodząc na stronę internetową rejestru.
Osoby, których zadłużenie przekroczyło 200 zł oraz firmy, które mają zadłużenie sięgające 500 zł znajdą się na liście dłużników. Warto pamiętać, że usunięcie wpisu z KRD związane jest bezpośrednio ze spłatą naszego zadłużenia. Jeśli więc jesteśmy dłużnikami, warto pomyśleć o oczyszczeniu swojego konta i oddaniu odpowiednim organom należności. Aby rejestr dłużników usunął o nas wpis, powinniśmy pozbyć się wierzytelności. Przedsiębiorca, który zgłosił naszą niewypłacalność, po upływie 14 dni od naszej całkowitej lub częściowej regulacji zadłużenia powinien zaktualizować o nas informacje. KRD może przechowywać dane dłużnika przez 10 lat.
Jakie są konsekwencje wpisu do KRD?
Wpis do rejestru dłużników jest dla nas bardzo niekorzystny. Możemy mieć przez niego w przyszłości problem z sięgnięciem po produkt firm ubezpieczeniowych czy banków. Nasza historia kredytowa będzie przedstawiała się negatywnie, a zdolność kredytowa będzie niewystarczająca, aby zdobyć np. pożyczkę ratalną.
Negatywny wpis do bazy dłużników powoduje również to, że tracimy naszą wiarygodność. W oczach pracowników różnych instytucji, które mają wgląd w rejestry, stajemy się osobami nierzetelnymi i niewypłacalnymi. Nie będą więc chciały one podjąć z nami współpracy.
Osoby, które nie regulują swoich płatności na czas sprawiają, że ich zadłużenie rośnie. Mogą więc bardzo szybko wpaść w spiralę zadłużenia, sięgając np. po kolejną pożyczkę na spłatę poprzedniej. Warto więc z produktów sektora pozabankowego korzystać odpowiedzialnie i przed każdym sięgnięciem po kredyt czy pożyczkę, dokonać analizy domowego budżetu.
Co prócz wpisu do KRD powoduje negatywną decyzję kredytową?
Wpis do rejestru dłużników to jeden z czynników, które mogą spowodować odrzucenie naszego wniosku o pożyczkę. Pamiętajmy, że wpływ na decyzję pożyczkodawcy mogą mieć też inne aspekty. Jednym z nich jest bagatelizowanie kontaktu z pożyczkodawcą. Jeśli dostajemy od niego telefony czy e-maile, warto na nie odpowiedzieć. Może to być próba weryfikacji naszych danych (pożyczkodawca może sprawdzić naszą tożsamość nie tylko za pomocą opłaty weryfikacyjnej), ale także kontakt mający na celu ustalenie ostatecznych warunków interesującej nas pożyczki.
Bardzo często zdarza się tak, że wniosek zostaje odrzucony z powodu błędów w nim zawartych. Jeśli decydujemy się na pożyczkę, warto dokładnie sprawdzić dane podane w formularzu online. Po pierwsze sprawimy, że nasz wniosek nie zostanie odrzucony. Po drugie przyspieszymy procedurę rozpatrzenia wniosku. Tylko pełne dane podane w aplikacji będą brane pod uwagę przez firmę, w której staramy się o dodatkowe pieniądze.