Pożyczka bez meldunku – czy dostanę kredyt bez stałego adresu zamieszkania?

Potrzebujesz pożyczki, ale nie mieszkasz na stałe w Polsce? Niestety pożyczka nie zostanie ci przyznania. Żaden bank nie udziela pożyczek bez meldunku. Aby zdobyć dodatkowe pieniądze, musisz posiadać stały adres zamieszkania na terenie kraju. W jaki sposób mogę się zameldować i gdzie mogę to zrobić?

Pożyczka bez meldunku – czy jest dostępna na rynku finansowym?

Dzięki ogromnemu postępowi w świecie FinTech, rynek finansowy zyskuje. Dziś prócz tradycyjnych ofert pożyczek, na które mogliśmy się natknąć kilka lat temu, występują na rynku pożyczki dopasowane niemalże do każdej potrzeby klienta. Mimo wielkiego asortymentu, wciąż nie jest dla nas dostępna pożyczka bez meldunku. Warto zauważyć, że posiadanie stałego adresu zamieszkania na terenie Polski jest kluczowym warunkiem, jaki należy spełnić w drodze ubiegania się o kredyt czy pożyczkę.

Zniesienie obowiązku meldunkowego

Wraz z 1 stycznia 2018 roku miała wejść w życie ustawa znosząca obowiązek meldunkowy. Nowe regulacje zawarto w ustawie z 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o ewidencji ludności. Postanowienia ustawy nie weszły jednak w życie. Decyzja została uzasadniona tym, że adres zamieszkania jest kluczową informacją do prawidłowej realizacji konstytucyjnych zadań.

Warto zaznaczyć, że podjęta decyzja wpłynęła na zatwierdzenie innego pomysłu. Aby osoby zainteresowane meldunkiem nie musiały załatwiać sprawy w urzędzie, będą mogły tego dokonać elektronicznie. Nowe przepisy przewidziały także zasadę nadawania numeru PESEL cudzoziemcom, którzy dokonują zameldowania stałego lub tymczasowego na terytorium kraju. Zniesienie obowiązku meldunkowego związane było także z tym, że od 2015 roku w dowodach osobistych nie podaje się już m.in. adresu zamieszkania. Mimo wszelkich obaw, jakie się wtedy pojawiły, brak tak ważnej informacji w dokumencie nie wpłynął niekorzystnie na sektor pożyczkowy. Co więcej, dzięki elektronicznemu meldunkowi coraz więcej osób może sięgnąć po pożyczkę.

Obowiązek meldunkowy – jak można go dopełnić?

Prócz tego, że meldunku możemy dokonać online, wciąż pozostaje możliwość zarejestrowania swojego adresu zamieszkania w urzędzie gminy. W tym celu będziemy musieli przedstawić dokumenty, które potwierdzają nasz pobyt w danym miejscu powyżej 30 dni. Za potwierdzenie posłuży nam zgoda na meldunek od właściciela lub zarządcy mieszkania, w którym przebywamy oraz dokument, który potwierdza prawa tej osoby do owego budynku.

W urzędzie gminy będziemy musieli także przedstawić dowód osobisty oraz dokument, który potwierdzi nasze prawo do lokalu, np. umowę najmu lub wyciąg z ksiąg wieczystych. Należy pamiętać, że dokonanie meldunku jest całkowicie bezpłatne. Dzięki możliwości szybkiego zameldowania się, nie będziemy już musieli szukać pożyczki bez meldunku. Posiadanie stałego adresu zamieszkania pozwoli nam sięgnąć zarówno po kredyt bankowy, jak i pożyczkę online.

Stały meldunek – jedyny wymóg na drodze do pożyczki?

Firmy pożyczkowe wraz ze swoją oferta przedstawiają wymagania, jakie należy spełnić, aby móc sięgnąć po pożyczkę. Np. dla Ratka.pl prócz stałego adresu zamieszkania na terenie Polski, ważny jest wiek. Jest on istotny, ale firma oferuje pożyczki dla emerytów do 80 r.ż. Z pożyczki ratalnej online mogą skorzystać także osoby od 20 roku życia.

Kluczowe okazuje się także niefigurowanie w bazach BIG. Należą do nich: InfoMonitor, ERIF lub KRD. Pożyczka może zostać udzielona wyłącznie tym osobom, które są rzetelne, regulują na czas swoje płatności i pożyczają wyłącznie wtedy, gdy wiedzą, że będą mieli z czego spłacić zadłużenie. Do spłaty zadłużenia przydatny będzie dochód. Może on pochodzić z np. z umowy o pracę. Istnieją jednak na rynku pożyczki bez umowy o pracę. Jako źródło dochodu podaje się wtedy umowę o dzieło, zlecenia, wpływy z tytułu emerytury czy renty. Pozwala to na skorzystanie z oferty pożyczkowej wielu osobom.