Spis treści:
Przejrzyste przedstawianie warunków
Pożyczkodawca powinien czytelnie informować o warunkach pożyczek udzielanych przez internet – chwilówek, pożyczek ratalnych oraz wszystkich innych produktów finansowych. Jasne zasady mają określać wymogi stawiane pożyczkobiorcom, warunki spłaty pożyczki oraz konsekwencje wynikające z braku terminowych płatności.
Klarowność warunków pozwala pożyczkobiorcy zadecydować, czy faktycznie jest zainteresowany ofertą. Zapoznanie się z warunkami umowy to ważny krok, o którym trzeba pamiętać wypełniając wniosek o pożyczkę ratalną online. Mogą bowiem nie odpowiadać mu terminy płatności, dlatego zamiast podpisywać umowę, poszuka propozycji, które będą w pełni zaspokajać jego potrzeby.
Sumienne określenie kosztów
Uczciwy pożyczkodawca nie ukrywa żadnych kosztów. Informuje o wysokości oprocentowania, odsetkach czy prowizji. Podaje całkowitą kwotę pożyczki, aby klient nie miał wątpliwości, jakie zobowiązanie będzie musiał uregulować. Znajdujące się na stronach internetowych suwaki pozwalają ustalić kwotę i okres spłaty pożyczki. Poniżej lub obok nich widnieją z kolei dokładnie rozpisane opłaty, które wiążą się z konkretną ofertą.
Co ważne, interesy pożyczkobiorców chroni ustawa antylichwiarska. Wprowadza limit kosztów, wedle którego opłaty związane z pożyczką, nie mogą być większe niż 25 proc. pobranej kwoty. W skali roku zaś nieprzekraczalną granicą jest 30 proc. wartości pożyczki.
Staranne dopasowywanie ofert
Dobra oferta zaspokaja potrzeby pożyczkobiorcy. Zawsze szukamy wsparcia finansowego z jakiegoś powodu – czy to z racji niespodziewanego wyjazdu, zepsutego sprzętu czy choroby. Dlaczego warto brać pożyczki ratalne? Powód jest prosty – idealnie nadają się do finansowania większych potrzeb. Łatwiej też je spłacić, ponieważ nie musimy jednorazowo oddawać całej kwoty, ale możemy podzielić ją na mniejsze części. Pożyczkodawca powinien zagwarantować nam warunki, które pozwolą uzyskać odpowiednią kwotę, a potem bez problemu ją zwrócić.
Pamiętajmy, aby pożyczka nie była obciążeniem dla budżetu. Wiarygodny pożyczkodawca stara się do tego nie dopuścić, sprawdzając osiągane dochody i możliwości pożyczkobiorcy. Dlatego w niektórych sytuacjach warto rozważyć pożyczkę od pracodawcy. Z reguły posiada on już wszystkie niezbędne informacje.
Weryfikowanie zdolności kredytowej pożyczkobiorcy
Zdolność kredytowa jest zdolnością do spłaty zobowiązania. Musi ją sprawdzać każdy pożyczkodawca, ponieważ zobowiązuje go do tego Ustawa o kredycie konsumenckim. Działanie zgodnie z prawem potwierdza rzetelność instytucji pozabankowych, które chcą pomóc, a nie zaszkodzić klientom starającym się o wsparcie finansowe. Jeśli zatem chcesz wziąć większą pożyczkę ratalną, popraw swoją zdolność kredytową.
O zdolności kredytowej decydują m.in. dochody i comiesięczne zobowiązania, nie tylko bieżące wydatki, ale także inne dotyczące nas opłaty. Ponadto na zdolność do spłaty należności wpływają także rodzaj pożyczki, wiek i stan cywilny.
Posiadanie certyfikatów i obecność w rankingach
Gwarancją wyboru dobrego pożyczkodawcy są także różnego rodzaju certyfikaty. Może to być np. Certyfikat Firmy Wiarygodnej Finansowo czy Certyfikat Odpowiedzialnego Pożyczkodawcy. Informację o nich będzie można znaleźć na stronie internetowej konkretnej instytucji pozabankowej. Ponadto odpowiedzialny pożyczkodawca powinien znajdować się w porównywarkach pożyczek, na topowych miejscach rankingów oraz cieszyć się pozytywną opinią klientów. Wymagając rzetelności od pożyczkodawców, wymagajmy jej także od siebie – zawsze spłacajmy pożyczki na czas.