Spis treści:
Internet źródłem wiedzy o pożyczkodawcach
Efektem rozwoju nowoczesnych technologii jest szeroki i nieograniczony dostęp do informacji. Przed przyznaniem nam wsparcia finansowego pożyczkodawca sprawdzi naszą wiarygodność. Pamiętajmy, że my również mamy do tego prawo. Jeśli zastanawiamy się nad pożyczką ratalną lub chwilówką, powinniśmy sprawdzić, czy firma, w której chcemy zaciągnąć zobowiązanie, jest godna zaufania.
Krajowy Rejestr Sądowy
Jak znaleźć wiarygodnego pożyczkodawcę? Najpierw najlepiej będzie przeszukać Krajowy Rejestr Sądowy. KRS to baza podmiotów gospodarczych, firm, stowarzyszeń i fundacji prowadzona przez Ministerstwo Sprawiedliwości oraz sądy rejonowe. Rejestr ten ma obowiązek księgować informacje, takie jak status prawny, sytuację finansową, ewentualne zadłużenia podatkowe, celne lub wobec ZUS. To rzetelne źródło informacji, z którego dowiemy się, czy firma istnieje i czy posiada Numer Identyfikacji Podatkowej (NIP) oraz REGON, który oznacza obecność przedsiębiorstwa w Rejestrze Gospodarki Narodowej.
Komisja Nadzoru Finansowego
Komisja Nadzoru Finansowego to centralny organ administracji rządowej, którego zadaniem jest monitorowanie rynku finansowego w Polsce. Nad działaniem Komisji czuwa Prezes Rady Ministrów. Lista ostrzeżeń KNF podpowie nam, którym firmom nie należy ufać. Dzięki temu łatwiej będzie nam uniknąć podpisania umowy z nieuczciwym pożyczkodawcą.
Związek Firm Pożyczkowych
Spis pożyczkodawców podsunie nam Rejestr Firm Pożyczkowych, który prowadzony jest właśnie przez ZFP. Rejestr ma charakter informacyjny – jeśli znajdziemy tutaj jakąś firmę, możemy być pewni, że prowadzi działalność pożyczkową. Odnajdziemy tutaj firmy nie tylko ogólnopolskie, ale także te działające regionalnie.