Spis treści:
Formalności towarzyszące składaniu wniosku
Często słyszymy, że pożyczka ratalna i chwilówka to formy wsparcia finansowego, które możemy otrzymać bardzo szybko. To prawda, niemniej jednak nie oznacza to braku procedur weryfikacyjnych. Podobnie jak my możemy sprawdzić, z kim nawiązujemy współpracę, także firmy pożyczkowe dokładnie analizują napływające wnioski. To bardzo istotny proces.
Kiedy już podamy dane, które są uwzględnione w naszym dowodzie tożsamości, musimy czekać na decyzję dotyczącą rozpatrzenia wniosku. Zazwyczaj nie trwa to długo. Wielu z nas zastanawia się, jak wygląda proces, który wówczas zachodzi. Firmy pożyczkowe sprawdzają wtedy, czy nie figurujemy w rejestrach dłużników. Zanim to nastąpi, wymagają od nas potwierdzenia autentyczności naszych danych. Dopiero wtedy pożyczkodawcy mogą ocenić, czy będziemy w stanie sumiennie spłacić pożyczkę ratalną, czy może nie jest to właściwy moment na takie zobowiązanie.
Zanim jednak zapadnie decyzja, następuje wspomniana już weryfikacja naszych danych. Może ona przebiegać na kilka sposobów. Najbardziej znanym jest przelew weryfikacyjny. Wtedy to symboliczna kwota jest przekazywana przez nas firmie pożyczkowej, która na podstawie tego oceni naszą wiarygodność.
Inną opcją jest skorzystanie z jednego z systemów weryfikacyjnych. Wśród nich można wspomnieć chociażby Szybką Identyfikację, Instantor i KontoConnect. Tego rodzaju aplikacje wymagają od pożyczkobiorcy jednorazowego udostępnienia hasła i loginu bankowego. Połączenie to jest szyfrowane, co ma gwarantować bezpieczeństwo danych.
Opłata weryfikacyjna – do czego służy?
Pierwsza wspomniana metoda jest popularniejsza, zatem tym bardziej warto poświęcić jej uwagę. Dokonanie weryfikacji to procedura, która dotyczy każdego nowego klienta danej firmy pożyczkowej. Każdy legalnie działający polski pożyczkodawca musi bowiem sprawdzić, czy wnioskujący jest właścicielem rachunku bankowego. Mówiąc prościej: opłata weryfikacyjna ma na celu sprawdzenie, czy osoba ubiegająca się o pożyczkę jest rzeczywiście tą, na której dane został wypełniony wniosek – taka procedura zapobiega wielu wyłudzeniom, np. wśród osób, którym skradziony został dowód osobisty.
Jakie kwoty są wymagane?
Wśród firm oferujących pożyczki pozabankowe przeważnie wymagana jest opłata w wysokości jednego grosza lub złotówki. Jest to niewielka, symboliczna kwota, której strata nie sprawi żadnego problemu pożyczkobiorcy. Niestety na rynku pożyczek pozabankowych mogą znajdować się także firmy wymagające większej, kilkuzłotowej opłaty – natrafiając na taką markę możemy przypuszczać, że jej działalność ma na celu wyłudzanie drobnych pieniędzy od nieświadomych klientów. Tym bardziej warto jest dokładnie sprawdzać oferty, ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu transakcji im towarzyszącym. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że nie zostaniemy oszukani. Niewątpliwie, łatwiej nam będzie znaleźć wiarygodnego pożyczkodawcę, jeśli będziemy dokładnie sprawdzać wszystkie informacje.
Powinniśmy wiedzieć, jak działają procedury
Jeżeli decydujemy się na zobowiązanie finansowe, warto jest znać dokładnie przebieg procesu ubiegania się o potrzebną nam kwotę. Wtedy mamy pewność, że nie zostaniemy oszukani. Nie powinno nas dziwić to, że firmy pożyczkowe chcą wiedzieć, z kim podpisują umowę. Zwłaszcza, że potwierdzenie tożsamości nie jest skomplikowane i możemy to zrobić bez większego problemu.