Spis treści:
Wysokość pożyczanej kwoty
Najważniejsza jest wysokość pożyczanej kwoty. Chociaż nigdy nie pogardzimy większą sumą, to nie można przesadzić. Owszem, przydałoby się kilkaset czy nawet kilka tysięcy dodatkowych złotych, ale czy nasz budżet będzie w stanie pokryć takie zobowiązanie? Najlepiej jest ubiegać się o kwotę, której faktycznie potrzebujemy na chwilę obecną. Pamiętajmy o tym wypełniając wniosek o pożyczkę ratalną. Musimy być zdolni do jej spłaty, w przeciwnym razie nie tylko nie poprawimy swojej sytuacji, ale jeszcze ją pogorszymy. Warto spłacać pożyczki na czas – w ten sposób dodatkowe zobowiązanie będzie dla nas pomocą, a nie utrudnieniem.
Wielkość rat i długość okresu spłaty
Od wartości pożyczonej sumy zależy wysokość rat. Nie można zaprzeczyć, że system ratalny jest o wiele łatwiejszy do spłacania. Mimo to comiesięczna płatność nie może przekroczyć kwoty, która pozostaje nam po odjęciu naszych zwyczajowych wydatków od osiąganych dochodów. Powinniśmy jednak zawsze poświęcić czas na dopasowanie wysokości rat do naszego budżetu. Dłuższy okres spłaty to oczywiście mniejsza rata, ale jak długo chcemy spłacać zobowiązanie? Lepiej jest w miarę szybko się od niego uwolnić, aby nie okazało się, że spłacamy pożyczkę latami.
Dodatkowe koszty
Przy braniu pożyczek bardzo istotne jest zwracać uwagę na wszelkie dodatkowe koszty. Co prawda chronią nas przepisy ustawy antylichwiarskiej, ale dotyczą one tylko oprocentowania nominalnego, które nie może być większe niż czterokrotność stopy lombardowej Narodowego Banku Polskiego. Ważniejsze zaś jest RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Uwzględnia wszystkie opłaty i prowizje, od których będzie zależeć wysokość comiesięcznej raty. Jeśli chcesz wziąć większą pożyczkę ratalną, zadbaj o swoją zdolność kredytową.
Wiarygodność pożyczkodawcy
Ostatnią kwestią jest wiarygodność pożyczkodawcy. Jeśli zgadzamy się z warunkami oferty jednej z instytucji pozabankowych, pozostaje nam jeszcze sprawdzić, czy to faktycznie rzetelna firma. Jak znaleźć wiarygodnego pożyczkodawcę? Podstawową informacją, której powinniśmy szukać, jest numer KRS. Ponadto warto zerknąć na listę ostrzeżeń publicznych, opublikowaną przez Komisję Nadzoru Finansowego. Jeśli nie będzie na niej nazwy interesującej nas firmy, można podpisywać umowę. Przedtem dobrze jest jeszcze zweryfikować, czy instytucja zapisana jest w Rejestrze Firm Pożyczkowych.
Trzymając się powyższych wskazówek, będziemy mogli bezpiecznie wziąć pożyczkę pozabankową. Nie będziemy mieć trudności z braniem pożyczek. A dlaczego warto brać pożyczki ratalne? To doskonałe wsparcie, szczególnie przed świętami, wakacjami czy innymi okazjami, które wymagają większych nakładów finansowych.